07 Kasım 2016 22:38

Delhi’de hava kirliliği nedeniyle okullar 3 gün tatil

Hindistan’ın Delhi kentinde yoğun hava kirliliği nedeniyle okullar 3 gün süreyle tatil edildi.

Paylaş

Aşırı hava kirliliği, Hindistan’ın en kalabalık 2’nci şehri Delhi’de okulları 3 gün tatil ettirdi. Delhi Eyaleti Başbakanı Arvind Kejriwal, yoğun hava kirliliğiyle mücadele için aldıkları önlemleri de açıkladı. Önlemler, kentteki tüm inşaat ve yıkım işlerinin 5 gün süreyle durdurulması, ana yollara su serpilerek tozların havaya karışmasının engellenmesi, Badarpur kömür santralının 10 günlüğüne kapatılması ve çöplüklerdeki yangınlarla mücadele gibi uygulamaları da içeriyor.

Arvind Kejriwal, Delhilileri zorunlu olmadıkça kentten çıkmamaları konusunda uyardı, mümkünse evden çalışmalarını tavsiye etti.

KİRLİLİK LİMİTİN 90 KATI

BBC’nin haberine göre, Delhi hükümetinin bu hamlesi, havadaki insan ciğerinde birikebilen parçacıkların sayısının Dünya Sağlık Örgütünün sağlıklı kabul ettiği üst sınırın 90 katına ulaşmasının ardından geldi.

Hava kirliliği nedeniyle geçen hafta Delhi’de görüş mesafesi 200 metreye kadar inmişti.

Delhi, “Dünyanın en kirli kenti” listesinde Çin’in başkenti Pekin’le liderlik yarışına girmiş durumda. Delhi hükümeti buna karşı dizel araçları yasaklamak ve tek-çift plaka uygulamasına geçmek gibi önlemler alsa da bunlar yeterli olmadı.

Hindistan’da hava kirliliği en büyük erken ölüm nedeni. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 620 bin insan hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.

#BENİMNEFESALMAHAKKIM

Pazar günü yüzlerine maske takan yüzlerce eylemci, Delhi’deki Jantar Mantar heykelinin önünde toplanarak hava kirliliğini protesto etti. Delhililer sosyal medyada ise #MyRightToBreathe (#BenimNefesAlmaHakkım) etiketiyle paylaşımda bulundu.

HAVA KİRLİLİĞİ NEDEN BU SEVİYEYE ULAŞTI

Hava kirliliğinin bu seviyeye ulaşmasında birkaç faktörün etkisi bulunuyor:
-30 Ekim’de kutlanan Divali Işık Festivali’nde kullanılan çok sayıda havai fişek havaya önemli oranda parçacık bıraktı.
-Havaların soğuması nedeniyle yoksul mahallelerde halk, geceleri ısınmak için çöp yakmaya başladı.
-Kentin etrafındaki tarım arazilerindeki tarım atıkları da, her ne kadar hükümet tarafından yasaklanmış olsa da, ateşe verildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversiteli kadınlardan karanlık yollara el fenerli tepki

SONRAKİ HABER

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...