06 Kasım 2016 18:12

ÇHD: Kantar Karakolunda tutulan 7 kişiye işkence yapılıyor

ÇHD, İzmir'de 4 Kasım günü gözaltına alınan 58 kişiden Kantar Karakolunda tutulan 7'sinin işkence gördüğünü açıkladı.

Paylaş

İzmir'de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla 4 Kasım günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 58 kişiden 7'si Kantar Karakolunda tutuluyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi Kantar Karakolunda tutulan 7 kişiye işkence yapıldığını yazılı bir açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu.

ÇHD açıklamasında şunları söyledi: "Gözaltına alınan müvekkillerimiz bir harabe ortasında bulunan nezarethanede zor koşullarda pazartesi günü savcılığa çıkarılmayı bekliyorlar. Karakolda boya ve tadilat işleri yapılmakta, çok ağır boya ve tiner kokusu mevcut. Müvekkillerimiz bu ağır boya ve tiner kokusu yüzünden 2 gündür baş ağrısı çekmektedirler ve zehirlenecek aşamaya gelmişlerdir. Durumun düzeltilmesi ve müvekkillerin başka bir gözaltı birimine sevki konusunda yapmış olduğumuz başvurular sonuçsuz kalmış, nöbetçi savcı bu hususta yapmış olduğumuz dilekçe başvurumuzu almamış, başından savmıştır. Müvekkillerimize bu koşullarda polis ve savcılık işbirliğiyle işkence yapılmaktadır."

Kantar Polis Merkezi daha önce de işkence iddiaları ile gündeme gelmişti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta yasak 14 Kasım'da kısmen kaldırılıyor

SONRAKİ HABER

Yunanistan'ın yaralı mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa