05 Kasım 2016 17:45

Ortak bir noktada buluşursak değiştirebiliriz

Gülsuyu Mahallesi’nde son dönemde artan şiddet olaylarını konuşmak, dertleşmek için Zülfiye’nin evine konuk oluyoruz bir akşamüstü.

Paylaş

 

Ebru ÜNAL

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi

Gülsuyu Mahallesi’nde son dönemde artan şiddet olaylarını konuşmak, dertleşmek için Zülfiye’nin evine konuk oluyoruz bir akşamüstü. Şiddet olaylarının şu ana kadar başına gelmediğini söylerken bile korkusunu dile getiriyor ve “Her an başımıza ne geleceği belirsiz bir hayat yaşıyoruz” diye ekliyor. Şiddet olaylarının neden bu kadar arttığı konusunda fikrini sorduğumuzda ise “Hükümet insanlar üzerinde ciddi bir baskı kurmaya çalışıyor ve bunu kadınlara daha çok yansıtıyor. Aslında sadece kadınlar da değil tüm toplum bu baskı ve şiddete maruz kalıyor. Eskiden insanlar tepki gösterirlerdi. En azından yanında yaşanan bir şiddet olayına karşı bir tepki olurdu. Toplum bunlara alıştırıldı, kimse karışmak istemiyor. Zaten her türlü eylem de yasak, o yüzden sessiz bir kabullenme var sanki” diyor.

Zülfiye, Alevi bir kadın. “Halka dönük bu saldırılar aslında din ve mezhep ayrımı üzerinden yürütülüyor. Kendilerinden olmayana hiç tahammül gösteremiyorlar. Artık çalıştığımız yerde Alevi olmak veya AKP’li olmamak işten atılma sebebi oluyor” diye yakınıyor.

Bu gidişatın değiştirilmesi için tüm kadınlara çağrısı var Zülfiye’nin; “Birlik olmamız lazım; inanç ve fikir olarak ayrılsak bile ortak bir noktada buluşursak değiştirebiliriz bu gidişatı. Kadınlar olarak özgürleşmek için sokaklara çıkarsak, bu güvensizlik ortamını da kırarak kurtulabiliriz.” Bu sözler sözün ve eylemin ortaklaştırılmasının ne kadar acil bir ihtiyaç olduğunu da ortaya koyuyor aslında... Umutla, inançla ayrılıyoruz yanından.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AST'tan muhalif basına destek: Seyirci kalmayacağız!

SONRAKİ HABER

Medeni Yıldırım davası yarın: TRT, TÜBİTAK ve ATK bir yıldır rapor hazırlamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...