31 Ekim 2016 04:26

Batman Cezaevinde kapasite de yasaklar da iki kat arttı

300 kapasiteli olan ancak 661 tutuklunun kaldığı Batman Cezaevindeki hasta mahpuslara baskı uygulandığı ifade edildi.

Paylaş

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 15 Temmuz’dan sonra hak ihlallerinin doruk noktasına ulaştığını söyleyen Avukat İlyas Tarım, 300 kapasiteli cezaevinde 661 tutuklunun kaldığını belirtti.  İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat İlyas Tarım, hasta mahpuslara baskı uygulandığını belirterek,  “Hasta mahpuslardan Ahmet Köse aylardır endoskopi tedavisi olmak için bekletildi. Hastaneye götürüldüğünde bir uzman çavuş tarafından ‘Kürtçe konuşma’ diyerek tehdit edilmesi nedeniyle tedavi olmadan tekrar cezaevine götürüldü. Yine hasta mahpus Osman Kızmaz’ın (70) slogan attığı gerekçesiyle ailesiyle 6 ay görüştürülmesi yasaklandı” ifadelerini kullandı.

‘CEZAEVİNDE KAPASİTENİN ÜSTÜNDE MAHPUS VAR’

Cezaevlerinde kapasitenin üstünde tutuklu kaldığını ve çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını belirten Tarım, “Cezaevinin kapasitesi 300 kişilikken şu anda bu sayı 661 kişiye çıkmış durumda. Mahpusların üzerinde yattığı ranzalar kırık olduğu için kendi paralarıyla aldıkları tahtalarına da gerekçe gösterilmeden el konuluyor” dedi. Avukat görüşmelerinin de kayıt altına alındığını söyleyen Tarım, “Yaptığımız görüşmelerde mahpuslar şikâyetlerini dilekçelerle bildirmelerine rağmen idare tarafından bu şikâyetlere keyfi bir şekilde haftalarca yanıt verilmiyor” dedi.
Cezaevinde daha önce görülmeyen keyfi uygulamaların uygulamaya konulduğunu vurgulayan Tarım, özellikle Kürt yayınevleri tarafından basılan kitapların toplatıldığını belirterek şöyle devam etti: “‘Kürt ve Kürdistan’ sözcüğü geçen bütün kitaplar toplatılıyor. İnsanlar telefonla görüş haklarını kullanmak için koridora çıktıklarında dahi üstleri aranıyor.” Mahpusların aileleriyle ve 3’üncü kişilerle görüştürülme hakkının keyfi uygulamalarla ihlal edildiğini ve 3’üncü kişilerle görüşmelerinde önce kişilerin emniyetteki sicil kaydına bakıldığına dikkat çeken Tarım, Tahir Ekinci adlı bir tutuklunun kuzeni Saliha Ekinci ile görüşmek üzere listeye adının yazıldığı ancak Saliha Ekinci’nin Batman Belediyesi Meclis Üyesi olduğu gerekçesiyle cezaevi yönetimi tarafından görüşmeye izin verilmediğini aktardı. 

EVRENSEL VE BİRGÜN YASAK LİSTESİNDE

Cezaevinde televizyonların merkezi bir sisteme bağlı olduğunu ve bu nedenden dolayı tutuklulara sadece iktidara yakın televizyonların izletildiğini söyleyen Tarım, “Hükümlü ve tutuklular ısrarla Birgün ve Evrensel gazetelerini istemelerine rağmen bu gazetelerin cezaevlerine alınması yasaklanmış. Şu an sadece Cumhuriyet Gazetesi götürülüyor. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi  ‘bayilerde yok’ gerekçesiyle cezaevine getirilmiyor. Azadiya Welat gazetesi ise yayınlandığı tarihten bir gün sonra cezaevine götürülüyor” şeklinde konuştu. (Batman/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Sarıbal: Havza bazlı destek, çiftçiye çare olmayacak

SONRAKİ HABER

İstanbul Emniyetinin kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesi Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa