28 Ekim 2016 21:56

İstifa eden öğretmen açığa alındı, göreve iade edildi

MİT TIR’ları davasının firari sanığı olan öğretmen Mehmet Cevher Koyuncu görevinden istifa etmesine rağmen açığa alındı.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

OHAL kapsamında binlerce öğretmeni açığa alan Milli Eğitim Bakanlığı skandal bir hataya imza attı. Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili davada firari sanık olan Öğretmen Mehmet Cevher Koyuncu’nun öğretmenlikten istifa etmesine rağmen, 15 Temmuz’dan sonra, Gülen Cemaati soruşturması kapsamında açığa alındığı sonra da Bakanlık incelemesi sonucu görevine iade edildiği ortaya çıktı.

‘SUÇLU İLE SUÇSUZU AYIRIYORUZ DEMİŞLERDİ’

MİT TIR’ları davasında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırma veya görevini engellemeye teşebbüs” iddialarıyla suçlanan Mehmet Cevher Koyuncu, 30 Mayıs tarihinde eşi aracılığıyla görev yaptığı Seyhan Malazgirt Ortaokuluna istifa dilekçesi gönderdi. Koyuncu’nun istifa istemi 10 Haziran tarihinde kabul edildi. Ancak Bakanlık, istifasını onayladığı öğretmeni, 15 Temmuz’dan sonra açığa aldıktan sonra görevine iade etti.

Kafalarda soru işaretleri yaratan olayı, Eğitim Sen Adana Şube Hukuk Sekreteri Mehmet Akarsubaşı ile konuştuk. Akarsubaşı, “Soruşturmalarda ince eleyip sık dokuduklarını ve titiz davrandıklarını, ayrıca suçlu ile suçsuzu ayıracaklarını söyleyen Başbakan, MEB ve diğer hükümet yetkilileri bu skandala nasıl cevap verecekler?” diye sordu.

MEB tarafından kurulan soruşturma ve inceleme komisyonunun içerisinde adı geçen öğretmenin mi yoksa yandaşlarının mı bulunduğu sorusunun akla geldiğini kaydeden Akarsubaşı, “Önce kendi içinizdeki darbeci ve Cemaat yapılanmasını temizleyin ondan sonra yıllardan beri ileri sürdüğünüz ileri demokrasiyi gerçekten gerçekleştirin. KHK ve OHAL ile halkın üzerinde kurduğunuz baskıcı uygulamalara derhal son verin. Mağdur olan 10 bine yakın Eğitim Sen üyesini derhal göreve başlatın” dedi.

 

ÖNCEKİ HABER

Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa