17 Ekim 2016 18:43

Cem Bialetti'de işçiler greve çıktı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tencere üretimi yapan Cem Bialetti fabrikasında grev başladı.

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 130 işçinin çalıştığı Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde kurulu Cem Bialetti’de işçiler greve çıktı. Toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık zaptı tutulan fabrikada yasal sürenin dolmasının ardından grev kararı uygulandı. Ücret ve sosyal hakları içinde barındıran 12 maddede anlaşma sağlanamayan toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri grev ile sonuçlandı. 

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun da katıldığı grev ilanı, halaylarla başladı. Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, kendilerinin ücret talebine patronun çok düşük rakam önerdiğini belirterek, patron bu kararından dönmediği için grevin uygulandığını belirtti.

Serdaroğlu ise asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu belirterek, "İstediğimiz zamlar fazla denilerek kabul edilmiyor. İşçi 1.400 lira alıyor, biz zam istiyoruz çok görüyorlar. Ama işçiler grev dedi, biz de işçilerin grevini kutluyoruz ve davullarla zurnalarla grevimize çıkıyoruz" diye konuştu. Birleşik Metal-İş, ilk 6 ay için ücretlere yüzde 18 zam istemiş, patron ise yüzde 3 önermişti.(Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Musul operasyonunun da etkisiyle dolar yine 3.11 TL'yi aştı

SONRAKİ HABER

İşten atılan AKP'li işçiler: Eve götüreceğimiz ekmek bazılarının iki dudağı arasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa