Anadolu NATO’yu istemiyor!

Anadolu NATO’yu istemiyor!

Anadolu Üniversitesi öğrencileri, önümüzdeki hafta üniversite içinde yapılmak istenen NATO toplantısını protesto etti.Türkiye’nin NATO üyeliğinin 60. yılı nedeniyle bir süredir çeşitli üniversitelerde konferanslar yapılıyor. Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği de Anadolu Üniversitesinde 22 Mayısta

Türkiye’nin NATO üyeliğinin 60. yılı nedeniyle bir süredir çeşitli üniversitelerde konferanslar yapılıyor. Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği de Anadolu Üniversitesinde 22 Mayısta bir etkinlik gerçekleştirmek için başvuruda bulundu. “Anatolia” adı altında düzenlenmek istenen toplantının ise yeri ve saati henüz ilan edilmedi.

ÖĞRENCİLER KARŞI ÇIKIYOR

“NATO Karşıtı Öğrenciler” olarak bir araya gelen Anadolu Üniversitesi öğrencileri, düzenlenmek istenen bu toplantıyı yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

Yunus Emre Kampüsü ana giriş kapısından rektörlüğe kadar yürüyen öğrenciler, sık sık ‘NATO Defol Üniversiteler Bizimdir’, ‘NATO Dışarı Bilim İçeri’, ‘Katil NATO iş birlikçi AKP’ sloganları attı.
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Barış İpek, “60 yıldır emperyalist savaş planlarına olan ortaklıkların utancı yetmiyormuş gibi bir de bu üyeliğin kutlamasının yapılmasını” eleştirdi.

HÜKÜMETE TEPKİ VAR

İpek, “savaş hükümeti” dediği AKP’nin, Türkiye’yi, NATO’nun Libya müdahalesinde merkez üs yaptığını ve “Suriye’ye olası müdahalenin de koçbaşlığını” yapmak istediğini ifade etti. İpek, Erdoğan ve AKP Hükümetinin “En büyük iş birlikçi hükümet” olmayı başardığını söyledi.

Bilimsel faaliyetlerin merkezi olması gereken üniversitelerde, eli kanlı savaş örgütlerinin işi olmadığını söyleyen İpek, “Üniversitemizde NATO üyeliğinin kutlanmamasını” talep ettiklerini söyledi. İpek, “Türkiye derhal NATO’dan çıkmalıdır” dedi.

Açıklamanın sonunda öğrenciler, 22 Mayıs günü tekrar bir araya geleceklerini ve bu toplantıyı üniversitelerinde istemediklerini tekrar dile getireceklerini söyledi.
(Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net