19 Mayıs 2012 14:02

Kaypakkaya her yerde anıldı

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, işkencede katledilişinin yıldönümünde pek çok merkezde anıldı.Ankara'da emek ve demokrasi güçleri yaptıkları yürüyüşle "Ser verip sır vermeyen yiğit" İbrahim Kaypakkaya'yı andı. İşkencede katledilişinin 39. yılında İbrahim Kaypakkay

Kaypakkaya her yerde anıldı

Paylaş

Ankara'da emek ve demokrasi güçleri yaptıkları yürüyüşle "Ser verip sır vermeyen yiğit" İbrahim Kaypakkaya'yı andı. İşkencede katledilişinin 39. yılında İbrahim Kaypakkaya ve Kürt mücadelesinin önderlerinden Haki Karer ve Dörtleri, EMEP, BDP, ESP, EHP, DHF, İHD Ankara Şubesi, 78’liler girişimi, Partizan ve Alınteri tarafından Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne yapılan yürüyüşle anıldı. “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atılan yürüyüşe, sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişlerini fabrika önünde sürdüren TOGO Ayakkabı işçileri de katıldı.

Ortak bir açıklama yapan Ruken Çelik, İbrahim Kaypakkaya’yı savunmanın “onur” olduğunu söyledi. Çelik, “Kaypakkaya’nın fikirleri halen işçilerin, emekçilerin, köylülerin, kadınların, gençlerin, Kürtlerin, Alevilerin, ezilen yoksul halkımızın mücadele dinamiğinde yaşamaya, gelişmeye devam etmektedir” dedi.

EMEKÇİLER UNUTMADI

Antalya’da Kapalı yol Halk Bankası’ndan Kışlahan Meydanı’na yürüyen DHF, EMEP, BDP, ÖDP, Halkevleri, Sosyalist Parti, SDP, EDP, ESP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, İbrahim Kaypakkaya’yı andı.
Basın açıklamasını okuyan Duygu Özmen, İbrahim Kaypakkaya’yı katleden zihniyetin bugün de pervasızlıkla süregeldiğini söyledi.

Eskişehir’de Hamamyolu Yapı Kredi Bankası önünde toplanan kitle Adalar Migros önüne kadar yürüyüp Kaypakkaya’yı andı. Adalar Migros önünde kitle adına basın açıklamasını Suat Güzel okudu.

Dersim’de anma etkinliği yapıldı. Sanat Sokağı’nda toplanan 100 kişi Seyit Rıza Parkı’na kadar yürüdü.
Samsun Devrimci 78’liler il binası önünde bir basın açıklaması yaparak İbrahim Kaypakkaya ve devrimci önderleri andı. Basın Açıklamasını Dernek Başkanı Erdem Avcı yaptı. (HABER MERKEZİ)

FOTOĞRAF: Antalya/EVRENSEL

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Aykut Kaynar Bolu’da anıldı

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa