06 Ekim 2016 12:52

Bodrum'da Gezi davasında karar: 7 beraat, 2 erteleme

Bodrum'da Gezi Parkı eylemleri sırasında polise direndikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 9 kişiden 7'si beraat etti, 2 kişiye ise ceza verildi

Paylaş

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 3 yıl önce Gezi Parkı eylemleri sırasında polise direndikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 9 kişiden 7'si beraat etti, 2 kişiye ise 1 yıl 3'er ay hapis cezası verilip, hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

Bodrum'da 2013 yılının Haziran ayında düzenlenen Gezi Parkı eylemlerinde Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nı ihlal ettikleri ve polise direndikleri suçlamalarıyla gözaltına alınarak haklarında dava açılan tutuksuz 9 kişi, Bodrum 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Üç yıl süren davanın karar duruşmasında sanıklardan Deniz Doruk Aslan, Murad Tartar, Tunay Bektar, Begüm Alemdar, Elif Aytaç, Mustafa Bintepe ve Özgür Lokman beraat etti. Sanıklardan Evrim Alpagun ve Pelin Canat'a ise 1 yıl 3'er ay hapis cezası verildi, ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

Duruşmanın ardından adliye çönünde açıklama yapan Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu Sözcüsü Mir Bahattin Demir, "Bu dayanışma bizim için sadece bir onur değil, aynı zamanda bir görevdi. Hem öldürülenler bizden, bizim evlatlarımız hem de yargılanan bizleriz. Bu yaman ve dramatik çelişkiyi yaratanlar eserleriyle gurur duysunlar. Onlar zaten ülkenin bugün gelmiş olduğu durumun ve insanımızın derin mutsuzluğunun, çaresizliğinin esaslı sorumlusudur. Platform var olduğu sürece Bodrum Yarımadası'nda doğa, insan, çevre, deniz, orman ve adalet duygusu asla öksüz kalmayacaktır" dedi. (DHA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TV10 çalışanları: Yeni Kerbela'ya karşı koyacağız

SONRAKİ HABER

Fehim Işık: Dayanışmaya katıldık, suç işlemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa