05 Ekim 2016 14:45

TGS: Resmi ilan keyfe göre verilemez

TGS, Basın İlan Kurumu yönetmeliğinde yapılan değişiklikle resmi ilan hakkının keyfiyete bağlanmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Basın İlan Kurumu yönetmeliğinde yapılan değişiklikle resmi ilan hakkının keyfiyete bağlanmasına tepki gösterdi. TGS’den yapılan yazılı açıklamada, “Gazetelerin içeriğine müdahale anlamına gelecek olan bu değişiklik ile tek tip gazetecilik yaratılmak istenmektedir” denildi. 

Bu tür bir yönetmeliğin haklarında dava açılan gazetecilerin işten çıkarılmasının önünü açabileceği belirtilen açıklamada, “Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte yer alan değişikliğine göre ‘Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü için tehdit oluşturan süreli yayınlar, resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı açısından değerlendirilecek. ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’ veya ‘Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet’ iddiasıyla imtiyaz sahibi gerçek veya tüzel kişi temsilcileri, ortakların çoğunluğu ya da varsa tüzel kişi temsilcisi hakkında ceza davası açılan süreli yayınların resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı, dava sonuçlanıncaya kadar durdurulacak. Asgari fikir işçileri kadrosunda yer alanlardan bir ya da birkaçı hakkında da benzer bir dava açıldığında, söz konusu çalışanlar 5 gün içerisinde bu kadrodan çıkarılacak, karara uymayan gazetenin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı durdurulacak” denildi. 

MUHALİF BASINA EKONOMİK KUŞATMA

Yapılan değişiklikte tek başına bu maddenin bile birçok gazetenin resmi ilanının kesileceği anlamına geldiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Basın özgürlüğünün bu kadar ayaklar altına alındığı, yazan, laf söyleyen neredeyse her gazeteci hakkında davaların açıldığı bir dönemde böyle bir değişikliğin yapılmasıyla ne hedeflendiği çok açıktır. Birçok muhalif medya kurumunu OHAL KHK’leriyle kapatarak halkın haber alma hakkını gasbeden AKP hükümeti, bu yönetmelik değişikliğiyle kapatılmayan kurumları da ekonomik olarak yıpratarak tüm farklı sesleri susturma amacını taşımaktadır. Bu değişikliğin temelinde iktidara muhalif olan her gazetenin resmi ilan hakkının gasbedilerek yandaşa aktarılması yatmaktadır.

‘EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI’

“Devletin kaynaklarının tek bir kesime aktarılması medyayı güçlendirmeyecek, basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracaktır. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtiyor, bir an önce iptal edilmesini istiyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel Kültür devrimi ve kültürü tartışıyor 

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan "FETÖ'nün siyasi ayağı" tartışmasına yanıt: Ona karşı savaş açan biziz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...