01 Ekim 2016 14:23

Eşitliğe dayalı bir ‘mahremiyet’ eğitimi 

Sosyolog Birgül Avgan, anneleri dışarı çıkararak, 10 çocukla yaklaşık 40 dakikalık eğlenceli bir eğitim çalışması gerçekleştirdi...

Paylaş

Yüksel YILDIZ 
Son zamanlarda ülkemizde artan taciz olaylarından ötürü anneler olarak çocuklarımızı sokağa çıkaramaz olduk. Okul döneminde bile çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı bilemiyoruz. Çünkü yanlarında olamıyoruz ve nelerle karşılaştıklarını bilmiyoruz. Tecavüzün ve tacizin herhangi bir yaş dilimi olmadığından, her an “Acaba benim çocuğum da bunları yaşayacak mı?” ya da “Bilmeden yaşadı mı?” endişesini taşıyoruz. Mahallemizde yaşanan çocuk istismarı olaylarından ötürü kaygılıyız. Fakat Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak bu meselenin toplumsal bir sorun olduğunu biliyoruz. Derneğimizde bu konu ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz.
Geçtiğimiz haftalarda mahallemizde, Uzman Sosyolog Birgül Avgan’ın 4-8 yaş grubu çocuklarımıza “mahremiyet” eğitimi verdiği bir etkinlik düzenledik. Sosyolog Birgül Avgan, anneleri dışarı çıkararak, 10 çocukla yaklaşık 40 dakikalık eğlenceli bir eğitim çalışması gerçekleştirdi. 
Biz de çocuklarımızı dışarıda beklerken sohbet etme imkânı bulduk. Okullarda mahremiyet eğitiminin sadece kız çocuklarının etek boylarına müdahale edilmesi olarak uygulanmasının, çocuk istismarı ile ilgili caydırıcı yasaların olmamasının ve kadınlarla ilgili yetkili ağızlardan her gün yapılan açıklamaların (En son bu açıklamalardan birini Burdur Milli Eğitim Müdürü yapmıştı) annelerin tedirginliğinin ve güvensizliğinin kaynağını oluşturduğunu gördük.
Bu eğitim sayesinde biz anneler de aslında çok şey bildiğimizi sansak da, çocuğumuzdaki değişiklikleri her zaman fark edemeyebileceğimizi anladık. Derneğimizde Sosyolog Birgül Avgan’ın desteğiyle bu eğitimi biraz daha uzun bir zamana yayarak ve yaş gruplarına ayırarak devam etme kararı aldık. Ayrıca taleplerimiz arasında yer alan bütün okullarda bilimsel ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir mahremiyet eğitiminin tüm çocuklara verilmesi için de çalışmaya devam edeceğiz.

ÖNCEKİ HABER

Urfa’da kayyıma tepki

SONRAKİ HABER

Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmirlileri Kültür Park sürecine dahil etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa