01 Ekim 2016 13:58

Mukaddes Öğretmenler oldukça... 

Mukaddes Öğretmenler olduktan sonra Evrensel susar mı! Bu bayrak yarışı biter mi!

Paylaş

Dört sene öncesiydi tanıdığımda, aristokrat, durumu hayli iyice olan bir aileden gelme eğitim emekçisi Mukaddes Öğretmeni... Önceleri kırılmıştı bana kendisinin de kimyacı olmasından ötürü “tırı-vırı kimya okudu oğlum” patavatsızlığını yaptığımda. Yaşının verdiği olgunluk, bizleri yeni tanımış olması, emekliliğin etkisiyle kırılgan ve bir hayli de alıngandı ilk yıllarda. Sakin, telaşsız, otoriter, tutarlı ve kararlı bir kişiliği vardı. 
Bu sene karar almıştık; yok etmeye çalıştıkları, ceza üstüne ceza yağdırdıkları, hedef gösterilen Evrensel gazetemizi, sesimizi kesmek isteyenlere inat sitemizde çoğaltmaya. Ama site ve bayi arası bin yedi yüz metre; birisinin erkenden alıp dağıtması gerekti işte... 
Mukaddes Öğretmenin gazeteyi okumaktan başka sitemize ulaştırılması görevini omuzlaması da bu zamana denk geldi. Bu bir bayrak yarışı gibiydi. İlk özeleştirisini yapmıştı, ne de olsa yılların eğitim emekçisi. Sohbet esnasında: “Biz üstümüze düşen görevi yerine getiremedik. Belki bizler sistemi iyi anlatabilseydik öğrenci yetiştirirken daha iyi koşullarda olunabilirdi.” Eşinin onu sıradan bir hayat yaşayan arkadaşlarıyla bir tutmasına da sinirlenmiş ve gücenmişti aynı zamanda… 
Bu muydu onu tetikleyen yoksa... Savaşlara, yoksulluklara, açlığa karşı... Darbe girişimini ‘ya bendensin ya da düşmansın’ durumuna çevirip eğitimde, sağlıkta, hukukta, basında yapılan kıyımlara karşı... Özellikle kadınlara, çocuklara yapılan tecavüzler, katliamlara karşı... Bu günlerde otobüste şortla gezdiği için dayak yiyen genç kıza destek vermek yerine “Hoşuna gitmezse mırıldanırsın” lafıyla tacizi, tecavüzü meşru kılanlara bir duruş muydu? 
Bir sabah Mukaddes Öğretmenin koltuğunun altında Evrensel gazeteleri ile siteye girişini hiç unutmayacağım. Sabah erken saatlerde bayiden alıp tek tek gazeteleri okurlarıyla buluşturan sevgili öğretmenim, o otoriter kişiliğin altında bir o kadar sevecen, mücadeleci. İşte bu mücadeleci insanlara karşı Evrenseli susturmaya çalışıyorlar. Mukaddes Öğretmenler olduktan sonra Evrensel susar mı! Bu bayrak yarışı biter mi!

Hülya ZABUN-Eyüp/İstanbul

ÖNCEKİ HABER

Çağrımıza cevap veren tek gazete Evrensel Burcu AKTAŞ İktida

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa