30 Eylül 2016 21:13

DJV : Televizyon kanallarının yayını karartıldı!

Alman Gazeteciler Birliği Başkanı Frank Überall yaptığı açıklamayla Türkiye’de televizyon ve radyoların kapatılmasını kınadı

Paylaş

Türkiye’de basına yönelik gerçekleştirilen sansür politikalarının bir kez daha gündeme darbesini vurduğunu söyleyen Überall; “12  Türk Televizyon ve 11 Radyo Kanalı proğramlarını sadece internet ağı üzerinden yayınlayıp, yaygınlaştırabiliyor. Ankara Hükümeti yetkilerini kötüye kullanıyor” dedi.

Türkiye’de hükümetin bir kez daha medya organlarını neredeyse bütünüyle susturduğunu vurgulayan Überall şunları söyledi: “Diğerlerinin yanısıra birçok televizyon kanalını satalit/çanak ağından çıkarma emri verildi. Bu basın ve düşünce özgürlüklerine karşı işlenen çok ciddi ve kapsamlı bir saldırıdır ve hem Almanya hem de Türkiye’de  bu haklara yönelik gerçekleştirilmiş ciddi bir kısıtlamadır, çünkü hem Türkiye’de hem de Almanya’da birçok insan bu televizyon kanallarını  çanak üzerinden izlemekte, bu kanallara çanak üzerinden ulaşmaktadır. Hayatın Sesi televizyon kanalı da bu şekilde birçok seyircisine çanak üzerinden ulaşmakta, kanal takipçilerine ulaşımı çanak üzerinden olmuştur.

Bu saldırı ve yasaklamalara ayrıca TV 10, Jiyan TV, Azadi TV, Zarog TV ve Denge TV’de aynı ölçekte maruz kalmıştır. Medyadan edinilebilinen bilgilere dayanarak, on televizyon programının  karartılmış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu kanalların çoğunun içerik olarak kürt yanlısı içeriğe sahip kanallardan oluştuğu belirtilmektedir. Bu Televizyon kanalları  programlarını internet ağı üzerinden yayınlamaya devam etmektedirler, ama bunun sonucu olarak çanak üzerinden ulaşabildikleri seyirci kitlesinden çok daha az bir seyirci kitlesine seslenebilmektedirler. Türk Hükümeti darbe girişiminden sonra uygulamaya koyduğu Olağanüstü Hal yasaları ve  uygulaması ile elde etmiş olduğu yetkilerini kötüye kullanmakta ve bu özel statüsü ile eleştirisel düşüncelerin hepsini karartmak ve susturmak istemektedir.” 

Kendisinin de Hayatın Sesi Televizyon kanalını darbe girişiminden kısa bir süre önce İstanbul’da bulunan kanalın stüdyosunu bizzat ziyaret ettiğini söyleyen Überall; “Buradaki dostlarımın artık gazetecelik mesleklerini ifşa edememesi beni çok üzdü ve rahatsızlık verdi. Ben OHAL süresinin uzatılarak  Türkiye’de basın özgürlüğünün daha fazla oranda ortadan kaldırılacağını düşünüyorum, ki görülebildiği kadarıyla ortadan kaldırılacak basın özgürlüğüde fazla kalmamıştı. Almanya ve Avrupa’da yaşayanlar olarak bu gelişmeler karşısında sessiz kalamayacağımızı ve kalmamamız gerektiğini  düşünüyorum. Biz Alman Gazeteciler Birliği olarak bu yaşananları görmemezden gelmeyeceğiz ve bunlar karşısında  sessiz kalmayacağız  ve Türkiye’de Basın ve Düşünce Özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de, televizyon kanallarının kapatılmasına tepki

SONRAKİ HABER

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa