24 Eylül 2016 04:58

Düztepe’de tedirgin bekleyiş devam ediyor

Antep’te IŞİD’in Düztepe Cemevi’ne yönelik saldırı planı olduğu yönünde edinilen istihbarata dayanarak alınan güvenlik önlemleri devam ediyor.

Paylaş

Fatma KESKİNTİMUR
Antep

Antep’te IŞİD’in Düztepe Cemevi’ne yönelik saldırı planı olduğu yönünde edinilen istihbarata dayanarak alınan güvenlik önlemleri devam ediyor. İçerisinde Alevi Kültür Dernekleri Şubesinin de bulunduğu Cemevi’nde bir haftadır hiçbir faaliyet yapılamazken, bina önünde de polis ve zırhlı araçlar 24 saat nöbet tutuyor. Cemevi binası önündeki sokak da her iki yönden güvenlik şeridiyle kapatılmış durumda ve araç geçişine izin verilmiyor. Tedbirlerin bir ay süreyle devam edebileceği belirtilirken, bir aydan sonra da binada faaliyete izin verilip verilmeyeceği bilinmiyor.

Polisiye önlemlerin gündelik hayatı nasıl etkilediğini ve “IŞİD’in Alevileri hedef aldığına” dair yayılan haberleri Düztepelilerle konuştuk. Esnafı, işçisi, kadını ve genci ile Düztepelilerin en çok ifade ettiği görüş, “Cemevinin kapatılarak, polisin burayı beklemesinin çözüm olmadığı” yönünde. Ortaklaşılan talep ise: “Bir an önce, saldırı niyetinde olanları ve arkalarında kim varsa onları yakalasınlar.”  

ESNAFIN İŞİ DURMA NOKTASINA GELDİ

Alınan önlemlerden ilk etkilenenler de sokak esnafı oldu. Cemevi girişinin hemen karşısında lokanta işleten Yılmaz Usta, 17 Eylül’den itibaren beş gün boyunca kepenk kapatmak zorunda kalanlardan ve emniyet yetkilileriyle yaptığı görüşmeler neticesinde iki gündür dükkanını açmasına izin verilmiş. Yılmaz Usta, bir haftadır yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bu dükkanın beş gün kapanması buradan ekmek yiyen onlarca insanın sıkıntıya girmesi demek. ‘Kapatın’ dediler, kapattık. Sonra baktık, ne kadar süreceği belli değil, emniyetle görüştük ve iki gündür açıyoruz. Açıyoruz ama akşama kadar boş bekliyoruz şimdi de.” Lokantaya girdiğimizde gördüğümüz manzara da Yılmaz Usta’yı doğruluyor, çalışanlar boş oturuyor ve onlar da yaşadıkları sıkıntıyı anlatıyor hemen: “Böyle boş beklemekten yorulduk. Herkes tedirgin, kimse gelmiyor böyle olunca. Ne yapacağız bilmiyoruz.”

NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Sadece cemevi önü değil bu durumdan etkilenen. Binanın yan tarafına düşen ve trafik akışının sürdüğü Sadıklar Caddesi’nde de durum farksız. Cemevi yerleşkesi hizasınca sıralanmış bu dükkanlarda da esnafın derdi aynı: “İşler resmen durma noktasına geldi. İnsanlar buradaki durakta bile beklemeye korkuyorlar.”

Yine Yılmaz Usta dillendiriyor, konuşurken hemen herkesin sorduğu soruyu: “Bu böyle ne zamana kadar sürecek? Bu süre içinde uğradığımız zarar nasıl telafi edilecek?”

OKULLAR AÇILDI, AİLELER DE TEDİRGİN

Söz konusu saldırı şüphesiyle kapatılan ve güvenlik şeridine alınan cemevine çok yakın mesafede bir ilkokul ve bir de lise bulunmakta. Bu okullarda okuyan öğrenciler için endişelenen aileler de duruma tepkilerini şu sözlerle ifade ettiler: “Her gün elimiz yüreğimizde. Çocukları mecbur gönderiyoruz ama endişe içindeyiz. Cemevinin önünde polis bekleyince iş bitmiyor ki, gerçekten böyle bir saldırı yapacaklarsa, bomboş binaya yapmazlar herhalde. Okullar ne olacak?” 

Veliler, güvenlik gereği kimi zaman yayaların çanta ve üstlerine da bakıldığını söylüyor ve çocukların da bu duruma maruz kalmalarından rahatsızlık duyduklarını ifade ediyor.

‘IŞİD VAR BİLİYORUZ DA DEVLET YOK MU?’

IŞİD’in Alevileri ve Alevi kurumlarını hedef alacağına dair yapılan açıklamaları da Düztepe sakinlerine sorduk. Kahvelerde konuştuğumuz Düztepeliler, IŞİD’in Antep’te bir tehdit olma durumunun yeni olmadığını söylüyor. Bir mahalle sakininin ifadesiyle, “IŞİD var biliyoruz da devlet yok mu? Niye izin verdiler bu kadar yerleşmelerine? Şimdi istedikleri zaman istediklerini yapacak mı bunlar? O zaman tehdit var diye kapasınlar her yeri.” Aynı kişinin dikkat çektiği bir nokta da bu haliyle Alevilerin daha çok hedef gösterildiği: “Herhangi bir camiyi kapatırlar mı böyle bir tehdit için? Cemevi de bir ibadethane. Bundan sonra nasıl kullanacak orayı bu insanlar? Peki, madem Aleviler tehdit altında, mahallede yaşayanlar ne olacak? Her evin kapısına polis mi dikecekler?”

‘KAPISINA KİLİT VURMANIN BAHANESİ OLACAK’

Cemevinde alınan polisiye önlemleri, “Yarın kapısına kilit vurmanın bahanesi olacak” diye değerlendirenlerin sayısı da oldukça fazla mahallede: “Bir ay daha bu önlemlerin süreceği söyleniyor. Neye dayanıyorlar? Bir aydan sonra tehdit geçmiş mi olacak? O zaman da ‘Biz burayı koruyamayız, kapatıyoruz’ diyecekler herhalde.”

‘ÖNCE KÜRTLERDİ, ŞİMDİ ALEVİLER HEDEF OLUYOR’

Kahvelerde konuştuğumuz herkes, Antep’te IŞİD’e yönelik operasyonların yetersiz olduğu görüşünde. Uzunca bir süredir, herkesin bu yapılanmadan haberdar olduğunu, mahallelerde görünür biçimde faaliyetlerine izin verildiğini anlatanlardan biri, 20 Ağustos’ta Beybahçe Mahallesi’nde yaşanan katliamı hatırlatıyor: “Daha bir ay oldu Beybahçe Katliamı yaşanalı. Orası da Kürt mahallesiydi. Şimdi Düztepe konuşuluyor. Peki, neden hep bu mahalleler hedefte? Kürtler hedefti, sıra Alevilere geldi şimdi. Bunlar sadece IŞİD’in belirlediği hedeflerse, aynı tehdidi neden günlerce sokaklarda demokrasi nöbeti tutanlar yaşamadı? O zaman hiçbir güvenlik kaygısı yoktu kimsede?”

Söze giren bir başka mahalle sakini de IŞİD’e karşı alınan tedbirleri samimi bulmadığını ifade ediyor: “İstihbarat geliyor, saldırı planları ele geçiyor ama ya önlenemiyor ya da söz konusu yer kapatılarak önlenmeye çalışılıyor. Bu çok akla yatkın değil. Başka konularda devlet, en ufak bir şüpheyle dahi onlarca kişiyi gözaltına alıp tutuklayabiliyorken IŞİD’e yönelik böyle bir uygulama var mı? IŞİD’in bu kadar içimizde olmasına zemin hazırlayan farklı isimlerde kimi dernek ya da başkaca kurumlara operasyon yapılıyor mu?”

‘SAVAŞ OLDUĞU SÜRECE KİMSE GÜVENDE DEĞİL’

Düztepe’de kime sorsak benzer sorularla karşılık veriyor. Belli ki sadece polisin 24 saat nöbet tutmasıyla geçecek bir endişe değil bu. Aksine bu durumun mahalledeki gergin havayı daha da büyüttüğü görüşünde herkes. Kendilerini ne zaman güvende hissedeceklerini sorduğumuzda aldığımız yanıt da aynı: “Savaş sürdüğü sürece hiçbir yer de güvende değil aslında. Suriye’de olup biten her şeyin sonucunu biz de birlikte yaşayacağız. Üç yıldır bunu daha net gördük.”   
 

ÖNCEKİ HABER

Toplumun akli melekeleri sistemli bir şekilde imha ediliyor

SONRAKİ HABER

Çin’deki depremde ölü sayısı 12'ye yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa