'Bakan plaketle hemşirelerin gözünü boyayamaz'

Emek Partisi eski Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, hemşireler gününde yaptığı açıklamada, hemşirelerin ağır çalışma koşullarında mutsuz olduklarını gündeme getirdi.Tüzel, Sağlık Bakanı’nın plaket vererek, hemşirelerin gözünü boyayamayacağını ifade etti. Tüzel açıklamasında,&n

Tüzel, Sağlık Bakanı’nın plaket vererek, hemşirelerin gözünü boyayamayacağını ifade etti. Tüzel açıklamasında,  hemşirelerin kötü çalışma koşulları, nöbet ve fazla mesailer yüzünden ailesine yabancılaştığını da kaydederek; “Son on yılda hemşirelerin çalışma koşullarında ‘karşı devrim’den söz edilebilir ancak. Sağlıkta ticarileştirme sağlık çalışanlarına şiddete dönüşmüş durumda. Hemşireler, günde 10-12 saat, düşük ücretle, bulaşıcı hastalıklara açık sağlıksız koşullarda çalışmaktalar. Hemşireler, hastaya daha çok vakit ayırmak yerine Hükümetin ‘kalite’ adı altında angarya olarak dayattığı kayıt, kırtasiye işlerine koşulmaktalar. Özel hastanelerde haftada 80 saati bulan kuralsız, kölece çalıştırılmaktalar” dedi.

Sağlık Bakanı’nın “tükeniyoruz” diyen hemşirelerin isyanını duymadığını vurgulayan Tüzel, “Hemşireler, plaket değil; çalışma koşullarının iyileştirilmesini, ücretsiz kreş ve servis, yıpranma payı, iş ve hayat güvencesi, günde 7 saat çalışma, insanca yaşanacak temel ücret gibi taleplerinin karşılanmasını talep ediyor” dedi. Tüzel, Meclis’i göreve çağırırken, hemşireleri ise mesleklerini severek yapacakları ortamlarının kazanılması için Halkların Demokratik Kongresi etrafında birleşmeye davet etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net