'Grev yasağı antidemokratiktir'

TÜRKİYE Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), 16. kuruluş yıldönümlerinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.Dernek Başkanı Gürcan Mantı, İş Kanunu’nun dışında tutulan pilotların 1920’lerden kalma Borçlar Kanunu’na tabi olarak görev yaptığını hatırlatarak, hava iş kanununun çıkartılmasını talep ettiklerini s&

Dernek Başkanı Gürcan Mantı, İş Kanunu’nun dışında tutulan pilotların 1920’lerden kalma Borçlar Kanunu’na tabi olarak görev yaptığını hatırlatarak, hava iş kanununun çıkartılmasını talep ettiklerini söyledi. Avrupa’da pilotlar haftada 40 saat çalışırken Türkiye’de 56 saat çalıştıklarını dile getiren Mantı, bu çalışma düzeninin, uçuş emniyetini riske ettiğini kaydetti.

“AKP Milletvekili Metin Külünk’ün havacılık sektörüne grev yasağı getirilmesi” yönünde verdiği kanun teklifi hakkındaki görüşleri sorulan Mantı, daha önce de personelin yüzde 40’ının grev sırasında çalışması yönünde bir teklif hazırlandığını ancak yapılan girişimler sonrasında bunun tasarıdan çıkartıldığını söyledi. Mantı, teklifin antidemokratik ve kabul edilemez olduğunu ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net