Çankaya Belediyesi'nde TİS imzalandı

Çankaya Belediyesi'nde TİS imzalandı

Ankara'da, Çankaya Belediyesi bünyesindeki Belde A.Ş. ve İmar A.Ş. 'de imzalanan toplu iş sözleşmesi için tören yapıldı.

Ankara'da, Çankaya Belediyesi bünyesindeki Belde A.Ş. ve İmar A.Ş. çalışanları için Genel-İş ve belediye arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi için tören yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla belediyede gerçekleşen törene sözleşme imzalanan şirketlerin dışındaki işçiler de katıldı. İşçiler, "Ne darbe, ne OHAL, tam bağımsız Türkiye" sloganları attı.

İlk olarak söz alan DİSK'e bağlı Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, "Sendikal mücadele emeğin yanı zamanda demokrasi mücadelesidir. Darbelerden en çok mağdur olan sendika olarak darbelere karşı olmaya devam edeceğiz. Darbeye karşıyız ama darbeleri aratmayan OHAL ve KHK'lara da karşıyız" dedi.

İŞÇİLERE YÜZDE 12 ZAM

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sözleşmeyle işçilere birinci yıl için yüzde 12, ikinci yıl için de yüzde 13 zam verdiklerini açıkladı. Gıda, yakacak yardımı, engelli yardımı gibi sosyal haklarda yüzde 50'ye varan zam oranı olduğunu kaydeden Taşdelen, sözleşme kapsamında olan en düşük brüt maaşın da 2 bin 800 liraya çıktığını ifade etti.

KIDEM TAZMİNATI UYARISI

DİSK Genel Başkanı Kani Beko,  Mecliste yapılan görüşmeler ve eylemlere rağmen kiralık işçilik yasasını engelleyemediklerini söyledi. AKP milletvekillerinin oylarıyla emekçilerin ve çocuklarının köle gibi satılması için bu yasanın çıkarıldığını belirten Beko, "Kıdem tazminatlarımız ise bizim yüzyıllık kazanımımız ve leş kargaları ona el uzatacaksa sokaklar ısınacaktır" dedi. Beko, ülke ve bölgede süren savaş ve çatışmalara ilişkin de “Bu topraklar kırk yıldır yeterince kardeş ve anne kanına doydu. Biz bu topraklarda hep birlikte kardeşçesine yaşayalım, yaşatalım istiyoruz" dedi.

TAŞERON SORUNUNU İKTİDARA ERTELEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise seçim döneminde dile getirdikleri asgari ücret ve taşeron sorununa değindi. Asgari ücretin net 1500 TL yapacakları ve taşeron sistemini kalkması vaadini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "İşçi kardeşlerimiz başta buna inanmadılar. CHP iktidarında sözümüzü tutacağız, taşeron uygulaması olmayacaktır ve hepsinin kadrolu güvenceli hakları olacaktır. Bu sözleşme ile asgari ücret olarak belirlediğimiz 1500 TL'nin üzerine bir hayli çıkmış bulunuyoruz. Senin hakkını koruyan CHP eğer başka bir partiye oy veriyorsan şikayet etmeye hakkın yoktur kardeşim! 14 yıldır iktidarda olan bir siyasi parti Türkiye'nin  hangi sorununu çözdü? Biz siyaseti köşeyi dönme aracı olarak kullanmadık. Düşünmemiz sorgulamamız lazım" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net