Yıllardır annelerin acısı görünmüyor

Yıllardır annelerin acısı görünmüyor

Cumartesi Anneleri, 372. kez yine Galatasaray Meydanı’nda gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sordu. Yakınlarının fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, bir kez daha Anneler Günü’nde kayıplarının bulunmasını, faillerinin cezalandırılmasını istedi. Evlatlarını kaybeden anneler için An

ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Eylemde söz alan, Halil Alpsoy’un eşi Fikriye Alpsoy, eşini gözaltına alan polislerin, “Merak etme, karakola götürüyoruz, yarım saat sonra gelir” dediğini söyledi. Karakola eşini aramaya gittiğini ama  bulamadığını söyleyen Alpsoy, “Beni Gayrettepe’ye gönderdiler. Orada  kıyafetlere bakmamı ve eşimin kıyafetleri oradaysa işkencede olacağını söylediler” dedi. 17 gün sonra bir telefonla eşinin öldüğü haberini aldığını söyleyen Alpsoy, “Bunun hesabını kim nasıl verecek” diye sorarak, adalet yerini bulana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Halil Alpsoy’un gözaltına alınmasından bir hafta sonra gözaltına alınan amcasının oğlu Kasım Alpsoy’da 18 Mayısta Adana’daki evinde gözaltına alındı. Adana  Mit Bölge Başkanlığı’nda kimliğine el konuldu. Bir sonraki gün kimliğini alması için tekrar MİT Binasına çağrılan Alpsoy, kimliğini almak üzere MİT Bölge Başkanlığına gittikten sonra kendisinden haber alınamadı. Polislerin, bir yaşındaki çocuklarının kafasına silah dayayarak eşini gözaltına aldığını söyleyen Alpsoy’un eşi, “Biz kocamın faillerinin kim olduğunu biliyoruz. Başbakan failleri ortaya çıkarsın” diye konuştu. Eylemde Halil Alpsoy’un torunları da konuştu.

BU YAS BÜTÜN ANNELERİN ORTAK YASI OLMALI

Cumartesi Anneleri adına ortak basın metnini İnsan Hakları Savunucusu Zeynep Tanbay okudu. Tanbay, Kasım ve Halil Alpsoy’un kaybedilmesinden sorumlu herkesin yargılanmasını istediklerini kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net