Karkamış'ta Cerablus hareketliliği

Karkamış'ta Cerablus hareketliliği

Türkiye, IŞİD'in elindeki Cerablus'un YPG'nin eline geçmemesi için hazırlıklarını artırdı. Karkamış'ta ciddi bir hareketlilik olduğu belirtiliyor.

Demokratik Suriye Güçleri, Menbic'i IŞİD'den kurtardıktan sonra Türkiye'yle sınır oluşturan Cerablus'a yöneldi. Türkiye ise sınır kasabasının "Kürtlerin eline geçmemesi için" karşı operasyon hazırlığında.

El Cezire'nin haberine göre sınırdaki Karkamış kasabasında 2 gündür hareketlilik gözleniyor.

Cuma ve Cumartesi geceleri sınırdan top ateşi seslerinin geldiği bölgede, cihatçıların Karkamış’tan Cerablus'a yapılacak olası bir operasyon için kasabaya getirildiği de iddia edildi. Söz konusu görüntüler sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

Karkamış'a giden yollar da kapatılırken Gaziantep Valiliği Suriye sınırında Beşkılıç ile Türkyurdu arasında kalan bölgeyi 20 Ağustos itibarıyla 15 gün süre ile özel güvenlik bölgesi ilan etti.

El Cezire'ye konuşan Türkiye destekli cihatçı Sultan Murad Tugayı komutanı, Cerablus’a bir operasyon hazırlığı yapıldığını söyleyerek “Çobanbey alındıktan sonra burasıyla sınırlı kalmayacağız, en başından planlanıyordu” dedi.

Londra merkezli el Arabi el Cedid gazetesine konuşan 13. Tümen Komutanı Albay Ebu Hammud da, Cerablus’a operasyon yapılacağını duyurdu.

Yine Sultan Murad Tugayı’ndan komutan Yusuf Salih, el Cezire'ye, sınırda yeni bir bölgede operasyon hazırlığı olduğunu söyledi ancak yer ismi vermedi. Salih, bu planın Türkiye’nin desteği ve ABD’nin de katkısıyla yapıldığını söyledi. Türkiye’nin oynadığı rol sayesinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardımanının arttığını, bu sayede Çobanbey’i aldıklarını belirten Salih, birkaç gün içinde başlayacak operasyonda da hem Türkiye hem ABD’nin ciddi desteğinin olduğunu söyledi.

Karkamış’ta hareketliliğin arttığı günlerde, IŞİD, Gaziantep’te sokakta yapılan bir kına gecesine canlı bomba ile saldırdı. Saldırıda en az 51 kişi hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

FOTOĞRAF: ARŞİV

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ağustos 2016 11:03
www.evrensel.net