‘Deprem  bölgesine dolgu yapılmaz’

‘Deprem bölgesine dolgu yapılmaz’

İstanbul ve Beyoğlu Kent Savunması Platformu ve yaşam alanı savunucuları,

İstanbul ve Beyoğlu Kent Savunması Platformu ve yaşam alanı savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 4 Ağustos’ta “Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi İnşaatı” adıyla başlattığı Martı projesini protesto etti. 

Kabataş Meydanı’nda bir araya gelen yaşam alanı savunucuları bu projenin Kabataş’ın tarihi çizgisini, siluetini, tarihi dokusunu tahrip edeceğini belirterek, projenin depremde yeni riskler yaratacağını ifade etti. 

“Kabataş’a dolgu alan istemiyoruz” pankartı açan yaşam alanı savunucuları ellerinde “Halkın bilgilenmesine kapalı rant projelerine hayır”, “Deprem bölgesine dolgu alan yapılmaz” dövizleri taşıdı.

'DEPREM AÇISINDAN RİSK'

Burada konuşan Boğaziçi Dernekleri Platformu Başkanı Kamile Yılmaz, 17 Ağustos Marmara depremini hatırlatarak, “7.5 şiddetinde yaşadığımız Marmara depremi, ülkemizin bir deprem kuşağı üzerinde olduğu gerçeğini bize en acı şekilde hatırlatmıştır. Buna rağmen  binlerce metrekarelik toplanma alanının imara açılarak, rezidans, AVM ve otel yapıldığını biliyoruz” dedi. Kıyıların doldurulduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Deprem gerçeği açısından oldukça risk barındıran bu uygulama, şu an önünde bulunduğumuz kıyı şeridine de yapılmak isteniyor. Kabataş Aktarım Merkezi adı altında deniz 14 metre derinlik ve 10 bin metrekare genişlikte doldurularak, üzerine 9 metre yükeskliğinde  ve 1300 metrekare genişliğinde bir bina yapılacak. Aylardır bu tehlikeye ve daha fazlasına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mantıksız bir acelecilik içinde apar topar ve kimseyi dinlemeden Kabataş’ın çevresini kapatmaya başladı” şeklinde konuştu.

'BU PROJEDEN VAZGEÇİN'

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a seslenen Yılmaz, “Geri dönüşü olmayan, Kabataş’ı ve İstanbul’u tehlikeye sokacak, çirkinliğe boğacak bu projeden vazgeçin! İskeleler başka türlü de düzenlenebilir, entegrasyon yeni yapılar yapmadan da sağlanabilir" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net