'OHAL’den sonra işkence için özel birim kuruldu'

'OHAL’den sonra işkence için özel birim kuruldu'

TUHAD-FED Yöneticisi Dilek Özer, OHAL'den sonra cezaevlerinde işkence için özel birim kurulduğunu iddia etti.

Semra TURAN

OHAL ilanı ile birlikte cezaevlerinde kadın tutukluların yaşadıkları hak ihlallerini değerlendiren TUHAD-FED Yöneticisi Dilek Özer, OHAL'den sonra kadın mahpusların koğuşlarının erkek gardiyanlar eşliğinde basıldığını, yine tutuklu yakınlarına çıplak aramanın dayatıldığını, bebeklerin dahi çıplak aramadan geçirildiğini aktardı.

Özer, OHAL ilanın ardından cezaevlerinde Ceza İnfaz Kurumları memurları tarafından oluşturulan "A Takımı" ve "Hazır Kuvvetler" biriminin mahpuslar üzerinde büyük bir baskı ve işkence uyguladığını söyledi.

KADIN KOĞUŞUNA KAMERA

Bu birimin en çok da kadın mahpusları hedef aldığını söyleyen Özer, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde kadınların kaldığı koğuşlardaki tuvalet ve banyolara kamera yerleştirildiğini aktardı. Yine cezaevi yönetiminin kadınların giydikleri ulusal kıyafetlere el koyduğu bilgisini paylaştı.

KADIN KOĞUŞUNA ERKEK GARDİYAN BASKINI

Kadın tutukluların kaldığı koğuşlara erkek gardiyanlar tarafından sık sık baskın yapıldığını, kadınların darbedildiğini ve tüm eşyalarına el konulduğunu da belirten Özer, baskın yapan erkek gardiyanların mahpusları “Biz sizin kim olduğunuzu biliyoruz. Bizim sabrımızı sınamayın. Yoksa çok kötü şeylerle karşılaşırsınız” diyerek tehdit ettiğini öne sürdü. Mevzuat gereği kadın mahpusların koğuşlarına sadece kadın gardiyanların girebildiğini belirten Özer, bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Özer, buna ilişkin tutuklu aileleri, avukatları ile birlikte Adalet Bakanlığı'na soru önergesi ve şikâyet bildirisi verdiklerini söyledi.

İHLALLERİN YOĞUN OLDUĞU CEZAEVLERİ

Son dönemlerde yapılan sürgünlere de işaret eden Özer, sürgünlerin özellikle Kürt kentlerinden, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerine yapıldığını ifade etti. Sürgünler ile çıplak arama dayatmasının da yoğunlaştığını ifade eden Özer, buna karşı direnen tutuklulara işkence edildiğini ve hücrelere atıldığını aktardı.

Kadınların en çok Alanya L Tipi, Gebze M Tipi ve Bakırköy cezaevlerinde hak ihlallerine uğradıklarını söyledi. Özer, "Yine Ankara Sincan Cezaevi'ndeki koğuşlarda 3 kadın kalması gerekirken, 10 kişi kalıyorlar. Bu da kadınların yerlerde hatta tuvalet ve banyo kapılarının önünde yatmasına neden oluyor" dedi.

Özer, kadınların dernek olarak yapılan uygulamalara karşı çıkıp itiraz edeceklerini bildirdi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER OHALTUHAD-FED