16 Ağustos 2016 21:27

Avukat Kılınç: Polisler arama değil talan yaptı

Özgür Gündem avukatlarından Özcan Kılınç, gazeteye baskın sırasında yaşananları anlattı.

Avukat Kılınç: Polisler arama değil talan yaptı

Paylaş

Özgür Gündem gazetesine yönelik polis baskını ile gazete çalışanları ile destekçilerinin gözaltına alınması esnasında binada olan gazete avukatlarından Özcan Kılınç, yaşananları anlattı. Gazetenin kapatılması kararını sosyal medyadan öğrendiklerini ve kendilerine tebliğ gelmediğini söyleyen Kılınç, "Zaten bu kararın içeriğinden gazeteye yönelik bir operasyon olabileceğini tahmin ettik. Kararı sosyal medyadan öğrendikten sonra saat 15.00-16.00 sularında bir polis yığını gazetenin önüne geldi. Kapıya görüşmeye gittiğimde 'Müdür' denilen birinin elinde kapatma kararı, arama-el koyma ve ayrıca varsa yazılı olan belgelere el koyma vardı. Yine yetkilileri gözaltına almayı içeren bir karar vardı" dedi.

Ardından binaya giren polislerin içeride arama yapmaya başladığını paylaşan Kılınç, kendisinin de aramalar sırasında yayın katında, yani gözaltlıların olduğu katta bulunduğunu ifade etti.

TERS KELEPÇE TAKTILAR

İMC TV muhabir ve kameramanının da o katta olduğunu belirten Kılınç, polislerin çekim yaptığı için İMC TV çalışanlarına küfür ve hakaret edip, fiziki müdahalede bulunması üzerine gazete çalışanlarının polisleri engellemeye çalıştığını ifade etti. Kılınç, o anları şu sözlerle anlattı: "Arkadaşımız zaten o esnada kamerasını kapatmıştı. Bu arada bir arbede çıktı. Arkadaşlarımız bir köşede GBT için bekletiliyordu. Bütün arkadaşlarımızı o köşede darp ettiler ve gözaltına aldılar. Zorla yerden sürükleyerek götürdüler. Bazı arkadaşlarımıza ters kelepçe taktılar."

Daha sonra polislerin gazeteyi aramaya başladığını sözlerine ekleyen Kılınç, şunları belirtti: "Bugüne kadar çok polis aramalarında bulundum. 90'lı yıllarda da aramalarda bulundum ancak bu seferki arama delil toplama aramasından çıktı, talana dönüştü. Birkaç uyarıda bulunduk. 'Arama yapmıyorsunuz talan ediyorsunuz ve olabildiğince zarar veriyorsunuz' dedik. Ancak çok bir şey değişmedi. Hard disklerini çıkardıkları bilgisayar kasalarını sağa sola deviriyorlardı. Bu şekilde arama yapıldı. Arkadaşların özel çantalarını dağıttılar. Haber notların hepsini çuvallara doldurdular. Duvarlarda gazetenin eski sayılarının nüshaları vardı onları dahi sökerek aldılar. Yine bütün kitapları çuvallara koydular."

Bunlar yaşanırken kendisinin de küfür ve hakaretlere maruz kaldığını dile getiren Kılınç, "Amirleri, bizlerle muhatap olması gereken kişi olaylar başladığında ortadan kayboldu. Sadece dağıtıcı bir ekip vardı" diye konuştu. Kılınç, polislerin talan edici tavırlarından kaynaklı dışarı çıkmak istediğinde ise kendisine izin verilmediğini de söyledi.

POLİSLER SOSYAL MEDYADAN HABERLERİ TAKİP EDİYORDU

Dışarı çıkma talebi üzerine bir itişmenin olduğunu söyleyen Kılınç, "Bu esnada itiş katış oldu. Aramızda gidersin gitmezsin diye. Bir amir geldi. Merdivenlerde ite kaka küfür ederek zorla çıkartmamaya çalıştılar. Sanırım içerde gördüklerimi aktarmayayım diye dışarı çıkmama izin vermediler" dedi.

Tutanak imzalamadan dışarı çıktığını belirten Kılınç, içerde iki görevli polisin sosyal medya ve haberleri yine amirlerine aktardığını paylaştı. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Meclis Başkanvekili Buldan'ın geçişine izin verildi

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa