14 Ağustos 2016 19:56

‘OHAL’i olağanüstü ranta çeviriyorlar’

Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kalması talebiyle düzenlenen eylemlere, bu hafta ‘özelleştirme’ iddiaları damgasını vurdu.

‘OHAL’i olağanüstü ranta çeviriyorlar’

Paylaş

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) ‘Haydarpaşa Garı ve liman sahası’ hakkında Kadıköy Belediyesinden bilgi istediği ortaya çıkmış, Haydarpaşa Garı’nın özelleştirileceği iddia edilmişti. Haydarpaşa Dayanışması’nın 238 haftadan bu yana Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kalması talebiyle düzenlediği eylemlere, bu hafta ‘özelleştirme’ iddiaları damgasını vurdu.

Haydarpaşa Dayanışmasının eylemine CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP eski milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, akademisyenler, kitle örgütleri ve TCDD çalışanları destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Haydarpaşa Dayanışması üyesi Tugay Kartal, “Haydarpaşa Garı ve çevresinde gerçekleştirilemeyen ticari işlev dönüşümü OHAL sürecinden yaralanılarak, ÖİB sahaya sürülerek gerçekleştirilmek istenmektedir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekil Barış Yarkadaş da “Darbeyi adeta bir fırsatçılığa çevirip kendilerine yeni rant alanları yaratmak istiyorlar. Darbeden rant çıkartıyorlar. Olağanüstü hali olağanüstü ranta çeviriyorlar” diye konuştu. Eyleme katılan 33 yıllık demiryolu çalışanı Gülsevil Arat Bulut da Haydarpaşa’nın için duyduğu üzüntyü belirterek “Haydarpaşa’nın bu halini gördükçe gözyaşlarımı tutamıyorum, tüylerim diken diken oluyor. Ranta çevrilmesine çok üzülüyorum” dedi. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dersim'de elektrik akımına kapılan işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa