12 Ağustos 2016 12:05

İzmir Büyükşehir'den çalışanlarına 'FETÖ' anketi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına 'FETÖ' ile ilgili sorular yönelterek kendilerini, eşlerini ve çocuklarını fişlemesini istedi.

İzmir Büyükşehir'den çalışanlarına 'FETÖ' anketi!

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına 'FETÖ' ile ilgili sorular yönelterek kendilerini, eşlerini ve çocuklarını fişlemesini istedi. Yapılan anketi değerlendiren Tüm Bel Sen avukatı Nazan Sakallı Aktaş, anketin hukuki dayanağı olmadığını belirterek amaçlananın göz korkutmak ve tedirginlik yaratmak olduğunu vurguladı.

İzmir Valiliği'nin talebi doğrultusunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına bir anket yollayarak 'FETÖ' ile ilişkisi olup olmadığını sordu.   Ankette,  belediye çalışanlarından 'FETÖ' ilişkilendirilen özel sağlık kuruluşları, özel öğrenci yurtları, vakıf ve dernekler, vakıf üniversiteleri, sendika ve bankalarla herhangi bir bağının olup olmadığı belirtilmesi istendi. Ankette, sorulara eş ve çocukların da dikkate alınarak cevaplanması  gerektiği ifade edildi.   

'KALKIŞMAYI DESTEKLEDİN Mİ' SORUSU

Toplamda yedi soruluk ankette ayrıca belediye çalışanlarına "Gerçekleştirilen kalkışma hareketinin öncesi, vuku bulduğu süreç ve sonrasındaki zaman çerçevesinde Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen terör örgütü (FETÖ/PDY)  ve kalkışma hareketi lehine, sosyal medya organlarında halkı galeyana sürükleyici, Ülkemizin vatandaşları arasında birlik, beraberlik ve kamu düzenine zarar vermeyi amaçlayan paylaşımlarda bulundum / bulunmadım. (Bulunması halinde niteliğini açıklayınız.)" sorusu da yöneltildi.

'ANKETİN BİR MANTIĞI DA YOK'

Uygulamayı gazetemize değerlendiren Tüm Bel Sen avukatı Nazan Sakallı Aktaş, anketin hukuk bir dayanağı olmadığının altını çizerek "Bir mantığı da yok.' FETÖ ile bağlantınız var mı' diye soruyorlar. Burada bağlantıdan neyi kastediyorlar. Misal o sağlık kuruluşlarının herhangi birinde tedavi gördün mü anlamında soruyor, o okullara giden bir çocuğun var mı anlamında soruyor.  Bağlantısı olan birisi zaten 'bağlantım var' demez. Dolayısıyla bu anketle amaçlananın ne olduğunu anlamak mümkün değil. Niye yaptıklarını anlamak mümkün değil. Fişleme, göz korkutma, tedirginlik yaratmak istendiğini düşünüyorum" dedi.

Geçtiğimiz haftalarda İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yollayarak, Büyükşehir bünyesinde çalışan ve 'FETÖ' üyeliği tespit edilen personelle ilgili bilgilerin her sabah kendilerine yollanmasını istemişti.

ÖNCEKİ HABER

Tariş’te grev, işçinin onayı olmadan sona erdi

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa