Türkiye'ye tatile gelen NASA çalışanı tutuklandı

Türkiye'ye tatile gelen NASA çalışanı tutuklandı

Hatay'da ailesiyle tatil yapan ve NASA'da çalışan Türkiye asıllı ABD vatandaşı Serkan Gölge, darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklandı.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından tüm yurtta başlatılan soruşturma kapsamında, Hatay'da bulunan ABD vatandaşıyla ilgili ihbar üzerine polis harekete geçti.

ABD'den gelen Türkiye asıllı ABD vatandaşı Serkan Gölge, 20 Temmuz'da ailesiyle birlikte tatilini geçirdiği evde, 'FETÖ'nün kripto elemanı olduğu, Türkiye'de cemaatin okullarında okuduğu ve daha sonra Amerika'da cemaatle olduğu ve ABD'ye ajanlık yaptığı' iddiası üzerine gözaltına alındı. Evde ve üzerinde yapılan aramada 1 dolar ele geçirildi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan Gölge'nin ifadesinde, "FETÖ ile bir ilgisinin olmadığını Fethullah Gülen'i de sevmediğini" söylediği öğrenildi. NASA'da çalıştığını ve birçok bilimsel makalesinin bulunduğunu, üzerinden 1 dolar çıkmasının da Amerika'da yaşaması nedeniyle doğal bir durum olduğunu söylediği belirtilen Serkan Gölge, sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı.

İlk, orta ve lise eğitimi Hatay'da Fethullah Gülen cemaatine yakın okullarda okuduğunu, Fatih Üniversitesi'nde yüksek öğrenimini yaptığı da belirlenen Gölge'nin 25 Temmuz tarihli ABD'ye dönüş biletinin de alınmış olduğu saptandı.

Yetkililer, iddialarla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2016 15:13
www.evrensel.net