Cinsel suçlulara Pokemon GO oynamak yasak

Cinsel suçlulara Pokemon GO oynamak yasak

New York’ta kefaletle serbest bırakılan cinsel suçluların, kefaletle serbest kaldıklarında Pokemon GO oynamaları yasaklanacak.

New York Valisi Andrew Cuomo, Pokemon GO oyunun yapımcısı Niantic şirketine bir mektup yollayarak, cinsel suçlardan mahkum olanların oyunu oynamasının engellenmesini istedi. 

“Bu tür oyunlar sosyalleşme ve fiziksel aktivite açısından kayda değer ölçüde faydalı. Ancak bizim birinci önceliğimiz, çocukları ve geçmişte taciz vakalarına maruz kalmış kurbanları korumaktır.” diyen Vali Cuomo, yeni teknolojilerin, tehlikeli cinsel saldırganlar için yeni yöntemler olmaması gerektiğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, oyun yasağı şimdilik yaklaşık üç bin kişiyi ve gelecekteki suçluları kapsayacak.

Kararın gerçek dünyada Pokemon avlamaya çalışan çocukları korumak için alındığı belirtiliyor.

Yasa teklifinde hapisten kefaletle çıkan tüm cinsel suçluların oyunu oynamasının yasaklanması öngörülüyor.

Eyalet yasasına göre bu tür suçluların ev adreslerini ve internette kullandıkları isimleri bildirmesi ve halkın erişimine açık cinsel suçlular listesine kaydolması gerekiyor. Cuomo’nun şirkete oyunu oynayanların isimlerinin cinsel suçlular listesiyle karşılaştırılmasını önerdiği belirtiliyor.

Senatör Jeff Klein da Pokemonların cinsel suçluların evlerinin 30 metreye kadar yakınında belirmemesini istedi. Niantic’in internet sitesinde oyuncuların 13 yaşından küçük olmaması ve “ilgili yasalarla hizmeti kullanmasının yasak olmaması” isteniyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net