Tatvan'ı karıştıran 'kalkışma' söylentisi

Tatvan'ı karıştıran 'kalkışma' söylentisi

Bitlis'in Tatvan ilçesi dün gece yarısı sosyal medyada ortaya atılan 'askeri hareketlilik' ve 'kalkışma' iddialarıyla karıştı.

Bitlis'in Tatvan ilçesi dün gece yarısı sosyal medyada ortaya atılan 'askeri hareketlilik' ve 'kalkışma' iddialarıyla karıştı. Belediye Başkanı AKP'li Fettah Aksoy'un tweet atıp çağrı yapmasıyla kışla önünde toplanan kalabalık, ilçeye gelen Bitlis Valisi'nin konuşması üzerine dağıldı.

Tatvan'da konuşlu 10'uncu Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı Sorgun Suat Kuyaş Kışlası'nda 'askeri hareketlilik' olduğu iddiası ortaya atıldı. Gece yarısına doğru Tatvan Belediye Başkanı AKP'li Fettah Aksoy tweet atarak, "Tatvan'da yeni bir kalkışma olacağı bilgisi alınmıştır. Lütfen çok acil Tatvan Yaşam AVM önüne toplanalım. Gün ülkeye sahip çıkma günüdür" dedi. Bu çağrı üzerine 'demokrasi nöbeti' tutulan alışveriş merkezi önünde toplanan kalabalıktan bir grup ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Sorgun Suat Kuyaş Kışlası önüne giden ellerinde bayraklar bulunan grup darbe karşıtı sloganlar atarken, belediye ve diğer kurumların iş makineleri ile kışlanın girişi kapatıldı.

VALİ KALABALIĞI YATIŞTIRDI

Olay üzerine Tatvan'a gelen Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bir kamyonetin üzerine çıkarak gösteri yapan kalabalığa hitap etti. Vali Çınar, halkın hassasiyetine teşekkür etti, "Askeri birliklerimizde herhangi bir hareketlilik yok. Ordumuz, askerimiz bizim evlatlarımız, bizim kardeşlerimiz, bu hassasiyetle onları telaşlandırmayın. Milletimizin, İslam ümmetinin, istikbalimizin teminatı" dedi.

BAŞKAN PEŞPEŞE TWEET ATTI

Vali Çınar'ın ilçeye geldiği sırada "Valimiz sayın Ahmet Çınar, Tatvan'da Milli İrade nöbeti tutan Tatvan Halkını yalnız bırakmadı. Kendilerine teşekkür ediyorum" tweeti atan Tatvan Belediye Başkanı Aksoy, daha sonra da "Tatvan'daki hareketlilik sona erdi. Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok. Halkımız ile nöbete devam ediyoruz" ve son olarak da "Tatvan'da bir hareketlenme ve kalkışma söz konusuydu. Zamanında yapılan müdahale ve halkı meydana çağırmamız sonucu geri çekildiler. Şu an her şey normale döndü. Nöbetimize devam ediyoruz" tweetleri attı.

İDDİALARI KİM ORTAYA ATTI?

Tatvan'da yaşam normale dönerken, herkes 'askeri hareketlilik' ve 'kalkışma' iddialarını kimlerin ortaya attığı tartışması başladı. Halkı toplanmaya çağıran tweet atan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yetkililerin kendisine askeri hareketlilik olduğu ve halkı toplaması mesajını göndermesi üzerine harekete geçtiğini söyledi.

"Madem bir şey yoksa il başkanı neden mesaj attı?" diyen Başkan Aksoy, "Polis telsizinden anonslar geçildikten sonra, İl Başkanı mesaj attıktan sonra ben de üzerime düşen görevi yaptım. Karayolları, Özel İare, AFAD ve diğer kurumlara ait iş makineleri de Tatvan’a sevk edildi. Herhangi bir hareketlilik yoksa bu anonslar neden yapıldı? Neden 15 gündür alanlardayız demek ki bir takım sıkıntılar devam ediyor" dedi.

AKP Bitlis İl Başkanı Nesrullah Tanğlay, ikinci bir kalkışma olabilir diye kendilerine emniyetten bilgi geldiği görüşünü savundu. Tanğlay, "Biz de kendi partililerimize mesaj attık. Bu arada Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy'a da bilgi verdim. Ondan sonra Tatvan Belediye Başkanımız da tweet atarak halkı alana çağırdı" diye konuştu.

Bitlis Valiliği'nden konuya ilişkin açıklamada ise olayın söylenti üzerine geliştiği belirtildi. Açıklamada, "İlimiz Tatvan İlçesi'nde saat 23.00 sıralarında askeri kışlalarda hareketlilik olduğu söylentisi üzerine demokrasi nöbetindeki vatandaşlarımız sokağa dökülmüştür. Söz konusu söylentilerin asılsız olduğu anlaşılmış olup, ilimiz merkez ve ilçelerinde her hangi bir olumsuzluk olmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tatvan