‘Dersim özrü’nün gereği yapılmadı

‘Dersim özrü’nün gereği yapılmadı

Dersim’de 1937-38’de gerçekleştirilen katliamın 75. yılında Almanya’nın Köln kentinde binlerce kişinin katılımıyla bir protesto mitingi düzenlendi. Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) tarafından çağrısı yapılan, başta Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş tarafından da destek

Yücel Özdemir

Dersim Katliamı sırasında katledilen dönemin ileri gelenlerinin resimlerinin taşındığı mitingde FDG Başkanı Yaşar Kaya, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Turgut Öker, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, SPD Kuzey Ren Vestfalya Milletvekili Serdar Yükseli, Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Matthias W. Birkwald’ın aralarında olduğu politikacılar ve kurum temsilcileri konuştu.

‘HÜKÜMETİN ADIM ATMA NİYETİ YOK’

FDG Başkanı Yaşar Kaya yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Dersim’de devlet tarafından planlı bir katliam yapıldığını açıklaması ve özür dilemesinin önemli olduğunu belirterek, “Ne var ki, Dersim Tertelesi’nin 75. yılı olan 4 Mayıs’ta ne başbakan ne de CHP Genel Başkanı bir açıklama gereği duymamıştır. Madem ki, Dersim’de devletin bir katliam yaptığı kabul ediliyor, o zaman katliamın yıl dönümünde gerekenler de yapılmalıydı. Son tavır ve davranışlar AKP Hükümeti’nin sadece Dersim Katliam’ını sözde kabul ettiğini, ancak gereğini yapma söz konusu olduğunda hiç bir şey yapma niyetinde olmadığını bizlere göstermiştir. Bu nedenle mücadelemiz devam edecektir” dedi. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net