07 Temmuz 2016 20:10

Türkiye’nin ilk heykel müzesi Eskişehir'de açıldı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bulunan eski Ermeni kilisesini ziyarete gidenler, Türkiye’nin dört bir yanından ünlü kişilerin heykelleriyle karşıla

Türkiye’nin ilk heykel müzesi Eskişehir'de açıldı

Paylaş

Teslime TOSUN

Sivrihisarlı Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 4  yıldır süren çalışmalar sonucunda, Sivrihisar’ın yalçın kayalıklara yaslanmış Ermeni Surp Yerortutyun Kilisesi’nin bahçesinde (Kızıl taşlardan yapıldığı için diğer ismi ile Kızıl Kilise), onlarca heykel tüm ihtişamları ile sergilenmeye başlandı.

Heykeltıraş Metin Yurdanur’un, kilisenin hemen bitişiğindeki aile evini, Sivrihisar Belediyesine süresiz devretmesinin ardından, konağın restorasyonu belediye tarafından yaptırıldı. Konak, anıt müze ve heykel atölyesi olarak tasarlandı. Kilise bahçesinin yanı sıra dağın yamaçlarına da serpiştirilen; Atatürk, Kazım Karabekir Paşa, Kırkpınar’ın unutulmaz ağalarından Hüseyin Şahin, Ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Derleyicisi Muzaffer Sarısözen, Ağ Çeken Balıkçılar, Aşık Baba, Bektaşi Dervişi Gülbaba, Ünlü Yazar Yaşar Kemal, Alaaddin Keykubad, Demirci Ustası, Pilot, Kartal, Keçi, Nene Hatun, Özgürlüğe Uzanan Eller, Şahlanan At, Balerinler, Madenciler, Yunus Emre, Karacaoğlan ve eşeğe ters binen meşhur Nasrettin Hoca Heykeli gibi, 100 civarında devasa boyutlardaki heykel, büyük bir sessizlik içinde Sivrihisar’a gelecek ziyaretçileri bekliyor. (Eskişehir/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Mersin'de bir kadın, ayrı yaşadığı eşi tarafından öldürüldü

SONRAKİ HABER

Adana’da işkenceye tepki gösterdikleri için yargılananlara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa