Boğaziçi’ye ‘yandaş rektör atanacak’ iddiası

Boğaziçi’ye ‘yandaş rektör atanacak’ iddiası

Boğaziçi Üniversitesinde bu yıl seçimlerde en çok oy alan adayın dışındaki adayların çekilme teamülüne uyulmayacağı yönünde tartışmalar yaşanıyor.

Boğaziçi Üniversitesinin de aralarında olduğu pek çok üniversitede rektörlük seçimleri yaklaştı. Geçtiğimiz yıllarda pek çok üniversitede, Cumhurbaşkanı tarafından en yüksek oyu alan rektör adayı değil, daha az oy alanların ataması yapılmıştı. Bu durum üniversitelerde kadrolaşma tartışmalarına neden oldu. Boğaziçi Üniversitesinde ise bu durumun önüne geçebilmek için rektörlük seçimlerinde en yüksek oy alan aday dışındakiler listeden çekiliyor ve böylelikle cumhurbaşkanının önüne tek isim gitmiş oluyor. Dolayısıyla cumhurbaşkanı en yüksek oy alan adayı atamak zorunda kalıyor. Ancak Boğaziçi Üniversitesinde bu yıl yapılacak seçimlerde bu teamüle uyulmayacağı yönünde tartışmalar yaşanıyor. Hükümet yanlısı bir adayın çok az oy alsa dahi listeden çekilmeyeceği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onu atayacağı yönünde iddialar var.

YENİ YÖNETİM ATAMA DEĞİL, SEÇİMLE BELİRLENMELİ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi mezunları rektörlük seçimlerinde yaşananları takip ettiklerini söyledi ve uyarıda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar imzasıyla yapılan açıklamada, “Üniversitemizin, eleştirel düşünceye, özgür bilim ve özerk akademiye verdiği değerle, Türkiye’nin çok önemli, kamuya ait, özerk kurumlarından birisi olduğunun bilincindeyiz. Yeni yönetimin bu geleneğe sahip çıkacak şekilde demokratik teamüle uygun olarak, atama ile değil seçim sonucuna göre belirlenmesini üniversitemizin ve Türkiye’nin geleceği için önemsiyoruz. Rektörlük makamının, öğretim üyelerinin demokratik tercihleri yok sayılarak belirlenecek olması durumunda, üniversitemizin yönetilemez hale geleceğini, özgür ve özerk geleneğini yitirerek büyük zarar göreceğini belirtiyor, mezunlar olarak uyarı vazifemizi yerine getiriyoruz” ifadelerine yer verildi. (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net