29 Haziran 2016 17:47

Bir AVM 15 bin evin tükettiği elektriği tüketiyor

EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, 'Orta ölçekli bir alışveriş merkezinin aylık elektrik gideri 15 bin hanenin tükettiği elektriğe eşittir' dedi.

Bir AVM 15 bin evin tükettiği elektriği tüketiyor

Paylaş

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, “Alışveriş merkezleri birer enerji canavarıdır. Orta ölçekli bir alışveriş merkezinin aylık elektrik gideri 15 bin hanenin tükettiği elektriğe eşittir” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, alışveriş merkezlerinin projelerinin gün ışığı almayacak şekilde tasarlandığını kaydederek, şunları söyledi: “Onun için hiçbir mağazada dışarıdan gün ışığı alamazsınız. Bunu tasarlayanlar ‘Gelen ziyaretçiler zaman kavramını şaşırsın, kendini burada kaybetsinler’ diye mi yapıyor bilemiyorum. Dolayısıyla gün ışığı almadığı için elektrikle aydınlatma durumunda kalıyorlar. Satış amaçlı ve reklam amaçlı özel aydınlatmalar kullanılıyor. Bunun üstüne bir de klimalar kullanılıyor. Alışveriş merkezleri birer enerji canavarıdır. Orta ölçekli bir alışveriş merkezinin aylık elektrik gideri 15 bin hanenin tükettiği elektriğe eşittir.” (Samsun/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Genel-İş üyeleri geleceğine sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa