29 Haziran 2016 12:31

Yüksekdağ ve Demirtaş'tan saldırıya tepki

HDP Eş Genel Başkanları, Atatürk Havalimanı'na yönelik saldırıyı kınayarak, saldırının sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu belirtti. 

Yüksekdağ ve Demirtaş'tan saldırıya tepki

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayınlayarak saldırıyı kınadı. 

HDP Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada şunlar aktarıldı: “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırıyı lanetliyoruz. Bu insanlık dışı saldırının sonucunda maalesef 36 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 147 yurttaşımız yaralanmıştır. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bütün toplumla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Sivil yurttaşları hedefleyen insanlık düşmanı terör saldırılarını en sert şekilde kınıyoruz. 

Bu yapıların bu kadar rahat saldırılar yapabiliyor olmasında, bunlara destek veren hükümetlerin sorumluluğu büyüktür. Dış politikasını barbar çetelere destek üzerinden kuran ve halen ‘El Nusra neden terörist oluyormuş’ diye soran bir zihniyet bugün yaşananların da sorumlusudur. Yanlış dış politikanın şimdiye kadar insanlığa karşı suçlarıyla bilinen barbar çetelerle yürütülen yanlış ilişkilerin ağır faturasını ne yazık ki yurttaşlarımız ödemek zorunda kalıyor. Suriye'yi yaşanmaz bir ülke haline getiren silah sevkiyatlarının, verilen lojistik desteklerin sonuçları, bugün tüm yurttaşlarımızın yaşam haklarını tehdit ediyor. Dış politikası tam bir fiyasko olan siyasi iktidarın ve bunun taşıyıcılarının hiçbir utanma ve sıkılma yaşamadan koltuklarında oturmaya devam edip, ‘tek adam’ yönetimini sağlamak için çabalamalarını ibretle izliyoruz. Bu iktidar Türkiye’ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir. Ülke içinde ve dış dünyayla ilişkilerinde iktidarını sürdürmek için gerginlik, kutuplaşma, çatışma ve savaşı kullanan bir zihniyetin huzur ve istikrar iddiaları yok hükmündedir. Dışımızdaki dünyanın açık bir biçimde gördüğü bu gerçekliğin Türkiye’de de fark edilmesi, bu gidişe dur demenin bir adımı olacaktır.” (HABER MERKEZİ)


 

ÖNCEKİ HABER

6 vekilin fezlekesi, Adana Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa