2,5 milyon yıllık  mamut dişi  fosili bulundu

2,5 milyon yıllık mamut dişi fosili bulundu

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde psikolog Hüseyin Kaya, kum ocağı mevkiinde yaklaşık 2.5 milyon yıllık olduğu tahmin edilen mamuta ait diş fosili buldu.

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde psikolog Hüseyin Kaya, kum ocağı mevkiinde yaklaşık 2.5 milyon yıllık olduğu tahmin edilen mamuta ait diş fosili buldu.

Kaya, bulduğu fosili müze müdürlüğüne teslim etti. Kaya, 2006 yılında CHP’den Zengen Belde Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde de belediye işçileri tarafından yine aynı bölgede bulunan mamuta ait diş fosilini müzeye teslim etmişti. 

Kaya, bölgenin daha önce sit alanı ilan edildiğini sonra kaldırıldığını hatırlatarak, ‘’Belediye başkanlığım döneminde antropolog getirerek bölgede inceleme yaptırdım. 1.5 ile 2.5 milyon yıl önce bölgede mamutların yaşadığı bilgisine ulaştık. O dönemlerde iklimsel farklılık nedeniyle mamutların toplu olarak öldüğü belirlenmişti’’ dedi. 

Ereğli Müze Müdür Vekili Mahmut Altuncan da, fosilin mamutun meridionalis türüne ait olduğunu belirterek,  “Bulunan fosil, bölgemizde 1.5- 2.5 milyon yıl önce yaşayan en eski mamut türlerinden bir tanesi olup, bugün var olan fillerin atalarından sayılmaktadır. Müzemize daha önce de aynı bölgeden gelen mamut fosilleriyle de örtüşmektedir. Yapılan incelemede fosil bulunan bölgenin daha önce çok sulak, otlak ve ormanlık alana sahip olduğunu zaman içerisinde ekolojik sistemin değişikliğiyle de mamutların bu bölgede yok olduklarını görebiliyoruz” dedi. (Konya/DHA) 

www.evrensel.net