‘Transgender’ların evlenmesi İslami kurallara uygun’

‘Transgender’ların evlenmesi İslami kurallara uygun’

Pakistan’da 50 din adamı yayınladıkları fetva ile ‘transgender’ların (cinsiyet değiştiren kişiler) evlenmesinin İslami kuralları ihlal etmediğini açık

Pakistan’da 50 din adamı yayınladıkları fetva ile ‘transgender’ların (cinsiyet değiştiren kişiler) evlenmesinin İslami kuralları ihlal etmediğini açıkladı.

Pakistan’ın doğusundaki Lahor merkezli Tanzim İttihad-i Ummat Pakistan isimli gruba bağlı bir grup din adamı yayınladıkları fetva ile ‘hijra’ların (cinsiyet değiştirme ameliyatı olan kişiler) evlenmelerinin önünde İslami kurallara göre bir yasak olmadığını belirterek bu kişilerin sosyal ve toplumsal baskı görmemesi için tavsiyede bulundu. Sputnik’in haberine göre, grubun lideri Ziya ül Hak Nakşibendi, “Hijralar da İslam tarafından kendilerine tanınan bazı haklara sahipler. Bu fetva ile toplumu onlarında da evlenebileceği konusunda bilgilendirmek istedik” ifadelerini kullandı.

‘CİNSİYET DEĞİŞTİRENLERLE  ALAY ETMEK DOĞRU DEĞİL’

Nakşibendi ayrıca, “Transgenderlara karşı sesini yükseltmek, onlarla dalga geçmek, onlarla alay etmek ya da Allah’ın yarattığına karşı çıktıları sonucuna varıldığı için onların aşağı seviyede olduğuna inanmak doğru değil” dedi.

Öte yandan fetvada sadece karşı cinsteki transgenderların evlenmesine onay verildi. “Sadece vücudunda erkeklik izi olan transgenderlarla vücudunda kadınlık izi olan transgenderların evlenmesine izin verilebilir” denilen açıklamada ‘normal kadın ve normal erkekler’in de cinsiyetini değiştirenlerle evlenebileceği kaydedildi.

Fetvada ayrıca, cinsiyet değiştirme ameliyatı olan Müslümanların hayatını kaybettiği zaman İslami kurallara göre defnedilmesi gerektiğin altı çizildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Pakistantransgender