Beyoğlu Anadolu'da karma eğitimin kaldırılmasına tepki

Beyoğlu Anadolu'da karma eğitimin kaldırılmasına tepki

İstanbul'da bulunan Beyoğlu Anadolu lisesi'nde karma eğitimin sona ermesi öğrenciler ve veliler tarafından protesto edildi.

İstanbul'da bulunan Beyoğlu Anadolu lisesi'nde karma eğitimin sona ermesi öğrenciler ve veliler tarafından protesto edildi. Okulları üzerindeki söz hakkını kimseye vermeyeceklerini belirten liseliler “Kızlı erkekli okuyacağız” dedi. Öğrenciler, okul yönetiminin gerekçe gösterdiği fiziki koşulların yetersizliğinin bahane olduğunu dile getirdi.

Beyoğlu Anadolu Lisesi'nde önümüzdeki yıl itibari ile sadece kız öğrencilerin eğitim alacak olması öğrenciler ve veliler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, karma eğitimin sona ermesine ilk olarak dün yapılan törende tepki gösterdi. Daha sonra da okulun marşı söylendi.

'OKULLAR SİZDEN ÇOK  BİZİMDİR'

Okul önünde "Karanlıktan Aydınlığa Kızlı Erkekli Yürüyoruz" pankartı açan öğrenciler sık sık,  "Karanlıktan Aydınlığa Kızlı Erkekli Yürüyeceğiz", "Karanlığı kızlı erkekli aydınlatacağız" sloganları attı.

Öğrenciler adına basın açıklamasını mezun öğrencilerden Ömer Aslan gerçekleştirdi.  Aslan, "Okulumuz Beyoğlu Anadolu Lisesi, Müdürlükçe verilen dilekçeyle kız lisesine dönüşme sürecine girmiştir. Bu sürece hiçbir okul bileşenine sorulmadan, haber verilmeden, tamamen süpriz bir şekilde girilmiştir. Gerekçe olarak okulunun fiziki yapısının karma eğitime uygun olmadığı sunulmuş, tarafımızça bu uygunsuzluğun nedeni sorulduğunda ise hiçbir cevap alınamamıştır. Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ve mezunları olarak kendi Lisesini koruyan, korumaya çalışan bütün  liseli dostlarımıza birlikte, bizim adımıza karar alan bakanlık ve yöneticiler, şunu hiçbir zaman unutmayın okullarımız hepinizden çok bizimdir" dedi. Taleplerinin okulun eskisi gibi karma olarak eğitim yapmasını belirten Aslan, " Velilerimiz MEB'ten 15 yıldır olduğu gibi karma eğitime kaldığı yerden devam etmesini talep edecekler. Kabul edilmemesi durumda mahkeme yollarını deneyeceğiz" diye konuştu.

Açıklama sonunda "Karanlıktan Aydınlığa Kızlı Erkekli Yürüyoruz" bildirileri öğrenciler tarafından okulun pencerelerinden aşağıya atıldı.

'KARMA EĞİTİMİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Evrensel'e konuşan Öğrenci Veli Derneği  Başkanlarından Metin Erdoğdu, "Son zamanlarda bilimsel, nitelikli, laik eğitim alan bu ülkenin köklü liselerinde karanlığa karşı sırtını dönen öğrencilerin yanındayız. Beyoğlu Anadolu lisesinde erkekleri ayırarak, akıl almaz bir gerekçe gösteriyorlar. Cinsiyetçi, gerici bir düşünce ile karma eğitimi kaldırmaya çalışıyorlar" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net