Evcil hayvan edinmeden önce düşünmeniz gereken 5 madde

Evcil hayvan edinmeden önce düşünmeniz gereken 5 madde

Evcil bir hayvan mı edinmek istiyorsunuz? Peki buna gerçekten hazır mısınız?

Kedi, köpek, kuş, hamster ya da kertenkele... Evcil bir hayvan mı edinmek istiyorsunuz? Önce aşağıdaki maddeleri okuyun. Kendinizi bunlara hazır hissediyorsanız minik dostlarımızdan birini evlat edinmenin zamanı gelmiş demektir.

1. Hayvan sahibi olmak için uygun musunuz buna karar verin.

Bu konuda kendinize mümkün olduğunca dürüst olmalısınız. Minik dostlarımız her ne kadar sevimli ve kolay görünse de, bakımları bir hayli fazla ve sorumlulukları oldukça çok. Tüm hayvanlar sevgi ve bakım ister. Tüm bunlar için de zamana ihtiyacınız var. Bunun uzun vadeli bir birliktelik olduğunu unutmamanız ve hayatınızı buna göre planlamanız gerekiyor. Çok kritik 3 konu şunlar:
- Bazı hayvanlar gün boyu da evde bakıma muhtaçtır, bu zamanı ayırabileceğinizden emin olun.
-  Eğer bir çocuğunuz varsa, çocuklarla iyi anlaşan bir dost edinmelisiniz. Balıklar ve hamsterlar aslında çocuklar için sorumluluk açısından çok iyi bir tecrübe.
- Eğer taşınmayı veya hayatınızda büyük değişiklikler yapmayı planlıyorsanız bir hayvan edinmeyin. Her şey belirlendikten sonra bu kararı vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

2. Hayat tarzına uyum sağlayabileceğiniz bir hayvan seçin

Minik dostlarımızın her biri aynı bizler gibi farklı karakterlere, yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlara sahip. Bu sebeple, bir hayvanı hayatınıza sokmadan evvel, onun hayatı, yaşam tarzı hakkında iyi bir araştırma yapmanız, ona güzel ve huzurlu bir hayat sunabilmeniz için çok önemli:
- Köpek: Cinslerine göre değişmekle beraber çoğu köpek ilgi, egzersiz ve kendine ait bir “oda” ister. Sağlıklı ve çevik kalabilmeleri için zaman zaman gezmeleri, koşup oynamaları gerekir. Köpeğinizi günde en az iki kez, yarım saatten kısa olmamak üzere dışarıya çıkartmanız gerekir.
- Kedi: Zeki ve bireysel hayvanlardır, hayatlarını köpeklere oranla daha kendi başlarına idame edebilirler. Sevgi ve zaman koşulsuz olarak vermeniz gereken önemli kriterler. Benzer biçimde kedinizle de günde en az bir saat oyun oynayarak vakit geçirmelisiniz. Ona küçük bir top veya oynayabileceği küçük oyuncaklar hediye ederek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Evinizi doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Minik dostlarımız her zaman sizin sözünüzü dinlemeyeceklerdir. O sebeple evinizin onlara göre tekrar bir elden geçmesi ve güvenli hale gelmesi gerekiyor. Kafesten kaçan kuşlar, yola koşan kediler olabilir.
- Tüm keskin eşyaları ortadan kaldırın.
- Onun “odası” olması için bir alan ayırmayı ihmal etmeyin.

4. Tüm ihtiyaçlarının önceden temin edildiğinden emin olun.

Minik dostlarımızı evinize getirmeden önce onlara uygun donanımları temin etmeniz gerekiyor. Kedi için; ona özel bir tuvalet kabı, kedi kumu, yatak, mama ve su kapları, seyahat kafesi ve tarak. Tırmalama tahtası da oldukça önemli. Köpek içinse, yatak, uygun bir tasma, yemek kabı, fırça, tarak gerekli olacak.

5. Ömür boyu sahip çıkmaya hazır olduğunuzdan emin olun

Evde büyüyen hayvanlar, yeniden sokaklarda yaşayamaz. Yaşamı boyunca onun sorumluluğunu almaya hazır mısınız?
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER evcil hayvan