Madalyonun diğer yüzü

Madalyonun diğer yüzü

Günümüz koşullarında işçi gençlik vaktini nasıl geçiriyor hiç merak ettiniz mi?

Ali KORKMAZ
Ankara/Siteler

Ben Siteler’de bir metal atölyesinde dört yıldır çalışıyorum. İşe başladığımda çocuk, şimdiyse genç bir işçiyim. 
Siteler’de çalışanların çoğunluğunu çocuk ve genç işçiler oluşturur. Günümüz koşullarında işçi gençlik vaktini nasıl geçiriyor hiç merak ettiniz mi? Dışarıdan bir robot gibi sabahtan akşama kadar üretimi devam ettiren, dikkate alınmayan, maaş alacağı gün maaşını alan ya da gününde alamayan işçileriz. Tabii madalyonun bir de diğer yüzü var. Bir de içerden bakalım yaşamımıza. Sosyal aktivitelerimiz var elbette; sinemaya gidiyor,kitap okuyor ve arkadaşlarımızla geziyoruz... Ne güzel bir hayal değil mi? Malesef bize bunları yapma imkânı tanınmıyor. Kendimden yola çıkarak işçi gençlik ne yapıyor, ortak olduğumuz sorunlarımız neler bahsedeyim. 

İŞİ KİM HIZLI BİTİRECEK


Sabah sekiz buçuktan akşam altıya kadar çalışıyoruz. Peki günümüzün neredeyse yarısı nasıl geçiyor? Hayatımız boyunca yarıştırılmaya öyle alışmışız ki çalışma saatlerimizde eğlencemiz, yarışmak oluyor. Yaptığımız işi kim hızlı bitirecek, en hızlımız kim olacak… Ve yarış başlıyor. En büyük rakibim THY diyerek başlattığımız yarış yorgunlukla son buluyor ve 1 saatlik öğle arasına giriyoruz. Yarım saati yemeğe gidiyor, kalan yarım saatte de Siteler’in tozlu tahtalarıyla yapılmış çivi futboluyla bir turnuva yapıyoruz. Ne de olsa hafta sonu halı sahaya gidemeyeceğiz. Ve yine üretim... Dilimde bir şarkı mırıldanıyorum. Tabii ki çok ses çıkarmamak kaydıyla, usta başımızın başı ağrıyor çünkü. Ustabaşı görmeden birbirimizle şakalaşarak, dalga geçerek akşamı getiriyoruz. Yoğun tempolu hafta içimizin en eğlenceli zamanları böyle geçiyor. 


BEKLEDİĞİMİZ AN


İşte beklediğimiz an: Saat altı oldu, paydos! Bir saat sonra evdeyim, yemek yedikten sonra saat sekiz oluyor. Ailemle bile doğru düzgün oturup sohbet edemiyorum. Zaten yorgunluktan hemen yatmaya gidiyorum. Ne de olsa yarın üretim devam etmeli. Tüm bir hafta içi böyle geçiyor işte. Beklediğimiz hafta sonu geliyor ama o da istediğimiz gibi gelmiyor. Hafta sonu için ailemle pikniğe gideriz, arkadaşlarımla sinemaya gideriz, kız arkadaşımla dışarıda yemek yeriz diye planlıyorum fakat hiçbirini yapamadan sadece dinlenerek ve arkadaşlarımla oturarak geçiriyorum hafta sonunu. Ama bu hafta bir fark var, size bu yazıyı yazıyorum.

www.evrensel.net