Habaş'ta yangın paniği

Habaş'ta yangın paniği

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Habaş demir çelik fabrikasında yangın çıktı.

Emel OTURAK
İzmir

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde bulunan Habaş demir çelik fabrikasında yangın çıktı. Saat 15.30 sıralarında yangın çıkan fabrikaya çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre Foça Kavşağı yakınlarında kurulu Habaş demir çelik fabrikasında saat 15.30 sıralarında yangın çıktı. Yangının henüz belirlenemeyen bir nedenle fabrikanın oksijen ünitesindeki soğutma kulelerinde çıktığı öğrenildi. Ani bir şekilde çıkarak hızla büyüyen yangına İzmir, Aliağa, Yeni Foça, Menemen'den gelen itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi. Hızla fabrikadan tahliye edilen işçiler, uzun süre fabrikanın hemen yanındaki benzin istasyonunda bekletildi.  

Yangının çıktığı sırada içeride olan çelikhane işçisi, "Bir anda başlayan yangın saniyeler içinde büyüdü ve dumanlar yükseldi.

Çelikhaneden çıkıp koğuşhaneye giderken arkamı dönüp birkaç metre  attıktan sonra yükselen siyah dumanı fark ettim. Ufacık bir kıvılcımla çok fabrikanın içindeki gaz kulelerine sıçraması halinde büyük bir facia yaşanabilirdi" dedi.  

Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı yangın, itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucu kontrol altına alınırken olay yerindeki soğutma çalışmalarına akşam saatlerine kadar devam edildi.

Fabrikada kismi hasar oluştu. Sogutma kuleleri kısmen yandı, yangının çıktığı oksijen ve azot üniteleri üretimi durdurdu.

www.evrensel.net
ETİKETLER Habaşyangın