30 Mayıs 2016 13:39

HDP Şırnak milletvekilleri kaybedilen Külter’i sordu

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’i Başbakana ve İçişleri Bakanlığı'na sordu.

HDP Şırnak milletvekilleri kaybedilen Külter’i sordu

Paylaş

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, 27 Mayıs akşamından bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’i Meclis'e taşıdı. Külter’in gözaltına alındığı özel harekâtçılara ait olduğu tahmin edilen sosyal medya hesaplarından paylaşılmış, ancak Şırnak Valiliği, İl Emniyeti ve Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Külter'in gözaltına alındığını kabul etmemişti.

Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğraflar özel harekâtçılara ait olduğu tahmin edilen "BOF @Tweet_Guneydoğu" sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Özel harekât timleri daha sonra bu paylaşımı geri çekip, hesabı saatler boyunca kapalı tuttuğunu belirten Birlik, [email protected] hesabı daha sonra yeniden aktif olmuştur. 28 Mayıs akşamı twitter hesapları aktif hale getirilmiş ve daha sonra şahsıma; ‘Hurşit bugün yeni mahallede M16 silahıyla birlikte kanalizasyon çukurunda gözaltına alındı’ yazılı mesaj gönderilmiştir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMASINDAN SONRA TESADÜF MÜ?’

Leyla Birlik, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya “Hurşit nerede diye sorarken, Aycan İrmez ise Başbakan Binali Yıldırım’a, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzuatları bir kenara bırakan açıklamasından sonra, siyasetçilerimizin kimliği belirsiz kişilerce katledilmesi, tehdit edilmesi, hedef gösterilmesi gibi olayların artması tesadüf müdür?” diye sordu.

Birlik ve İrmez’in, Hurşit Külter’le ilgili yönelttiği soruların bir kısmı şöyle:

* “Hurşit Külter nerede?

* Özel Harekâtçılara ait olduğu belirtilen twitter hesabında Hurşit Külter elimizde denmesine rağmen Şırnak Valisi ve Emniyet neden inkâr etmiştir?

* Hurşit Külter gözaltına alınmamış ise, twitter hesabında alındığını belirten bir mesajın paylaşılmasındaki amaç nedir?

* 75 günü aşkın süredir sokağa çıkma yasağı süresince mahallesini terk etmeyen Hurşit Külter’in gözaltına alınmasına ilişkin twitter hesabında itiraf edilen günden itibaren hiçbir şekilde kendisinden haber alınamaması tesadüf müdür?

* "BÖF @Tweet_Guneydoğu" isimli twetter adresinin 1990’larda faaliyet gösteren ve bölgede hukuk ve insan hakları ihlalleriyle bilinen JİTEM adlı örgüte bağlı özel harekat mensupları tarafından yönetildiği iddiası doğru mudur?

* Gözaltında olduğu kabul edilmeyen Külter’in gözaltında kaybedilmesi veya infaz edilmesi endişesi yeni faili meçhullerin yapılacağı kaygısını arttırmakta ve Anayasal düzeni berhava eden “gayrımeşru” güçlerin varlığı iddiasını güçlendirmektedir. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzuatları bir kenara bırakın açıklamasından sonra, siyasetçilerimizin kimliği belirsiz kişilerce katledilmesi, tehdit edilmesi, hedef gösterilmesi gibi olayların artması tesadüf müdür?” (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

‘Sarayın tek adamcı yaklaşımına karşı birleşmeliyiz’

SONRAKİ HABER

ABD-YPG ortak devriyesine saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa