Binali Yıldırım ilk grup toplantısına biat ile başladı

Binali Yıldırım ilk grup toplantısına biat ile başladı

Başbakan Binali Yıldırım, ilk grup toplantısında sık sık kullandığı 'Genel Başkanımız', 'Liderimiz' sıfatları ile Erdoğan'a biatini açıkça gösterdi.

65'inci Hükümet Kabinesi'nin açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, partisinin ilk grup toplantısını Meclis'te düzenlendi.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik biatını gösteren güzellemelerle başlayan Yıldırım, "Anlamlı mesajıyla kongremizi onurlandıran AKP'nin kurucusu Genel Başkanımız, liderimiz, Türkiye'mizin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saygılarımızı ifade ediyoruz. Davan davamızdır, sevdan sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle gelecekte de böyle olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Anayasayı ihlal etmesini meşrulaştırmaya çalışan Yıldırım, "Diyorlar ki Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor. Eskiler gibi orada otursun, temsili olsun. 21 milyon vatandaşın oyunu alan bir Cumhurbaşkanı ne yapacak. Millete karşı sorumluluğu var. Ben sorumsuzum diyemezsin. Siyasi sorumluluğu var. Cumhurbaşkanı da bu siyasi sorumluluğun gereğini yapıyor" diye konuştu.

İhsan Çaralan: Koşar adım 'tek parti tek lider rejimi'ne!

ERDOĞAN'A BİAT; SAVAŞA DEVAM

Yıldırım, Bölge'de yürütülen operasyonların devam edeceğini de ifade etti: "Milletimizin barışını huzurunu tehdit eden terör en önemli konularımızın başındadır. Milletim rahat olsun. Türkiye'yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Şimdi bana soruyorlar. Bu operasyonlar ne zaman bitecek. Cevap çok kısa ve net. Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahları saldırını tamamen sonlandırmasına kadar devam edecek. Güvenlik güçlerimize durduruncaya kadar devam edecek."

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi "tek"leyen Yıldırım, "Tek vatan, tek millet, tek bayrak vardır" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VURGUSU

Yeni Anayasa çalışmalarına başlayacaklarını belirten Yıldırım, "Darbe ürünü anayasayı değiştirmek için seçim öncesi her parti millete vaat verdi. Artık Cumhurbaşkanımızın seçimle iş başına gelmiş fiili durumunu Anayasa'ya uygun hale getirmek AK Parti grubunun boynunun borcudur" ifadeleriyle başkanlık sistemini işaret etti. (ANKARA)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mayıs 2016 16:11
www.evrensel.net
ETİKETLER Binali Yıldırım