16 Mayıs 2016 22:29

‘Unutulan insanlık’ sergisi Adana’da

ABD’de BM binasında sergilenen 'Unutulan İnsanlık' sergisi, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Adanalı sanatseverlerle buluştu.

Paylaş

Suriyeli Ermeni Fotoğraf Sanatçısı Hagop Vanesian, Suriye’de yaşanan savaşın izlerini, çocukluğunu geçirdiği Halep’te çektiği fotoğraflarla anlatıyor.
Daha önce ABD’de BM binasında sergilenen “Unutulan İnsanlık” isimli çalışma, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Adanalı sanatseverlerle de buluştu. Hafta boyu açık kalacak sergide Vanesian,  mezarlıklarda dönen bahçeler, oyun aracı olan boş kovanlar, sakat kalan insanlar, yıkılan evler ve savaşın insan ruhunda bıraktığı yaraları fotoğrafladı.
Çocukların oyunlarına konu olan savaşın insanlar üzerindeki yıkımını belgeleyen Vanesian, savaşta birçok akrabasını kaybettiğini, önce gördüklerini fotoğraflamak istemediğini, ancak sonradan tarihe tanıklık ettiğini bilerek yaşananların belgelenmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.
Fotoğraf çekmeye başlarken buna benzer fotoğraflar çekeceğini hiçbir şekilde düşünmediğini anlatan Vanesian, Çocukluğunun geçtiği sokakların ve aslında binlerce yıllık bir tarihin yıkıldığını ifade etti. Halep’te büyümüş bir gümüş ustası ve fotoğraf sanatçısı olan Vanesian’ın ailesi Halep’ten Antep’e göç ettirilmiş. Kendisi de savaştan sonra ABD’ye göç etmiş. “Biz Antepliyiz. Burada kendimi yabancı hissetmiyorum. yemeklerimiz bile aynı” diyen Vanesian, bir gün doğup büyüdüğü Halep’e geri döneceğini söylüyor. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Trabzonspor, Ersun Yanal’la görümeye başladıklarını açıkladı

SONRAKİ HABER

MSB: İdlib'de konvoyumuza saldırıda 3 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa