Soma’dan farkı ölümlerin toplu olmaması

Soma’dan farkı ölümlerin toplu olmaması
Soma’dan farkı ölümlerin toplu olmaması

Soma katliamı sonrasındaki süreci yaşayan Eski Standard Profil İşçisi ve Petrol-İş Sendikası Manisa Temsilcisi İlker Aydemir yazdı.

İlker AYDEMİR 
Eski Standard Profil İşçisi / Petrol-İş Sendikası Manisa Temsilcisi

13 Mayıs günü Soma maden faciasından sonraki süreci bizzat yaşadım, tanık oldum. Halkın sessiz çığlıklarını, çaresizlik içerisinde madenden çıkan her sedyedeki işçi benim yakınım mı acaba endişesi ve üzüntüsü ile yaralı ya da vefat etmiş mi diye yakınlarını bekleyişleri, o günün ne kadar acı bir gün olduğunu tarif etmeye yetmez...

Maden işçilerinin aileleri bırakın yakınlarına ulaşmayı muhatap alacak bir sorumlu ve yetkili bile bulamıyorlardı. Hatta yakınlarına ulaşabilmek için madenin içine girerek ölümü bile göze almışlardı.

Bu; tarifi imkânsız ve anlatılmayacak kadar kötü bir acıydı. Ben de uzun yıllar, Manisa Organize Sanayi’de çalışan bir işçiyim. İşçi cinayetleri, bizim iş yerlerimizde de yaşanıyor. Tek farkı, bu kadar toplu ölümlerin yaşanmaması.İşverenler, masraf yapmamak için, iş güvenliği ile ilgili gerekli tedbirleri almak istemiyor. İşçiler de yeterince örgütlü olmadıklarından, patronlara bu konuda yaptırım uygulatma gücüne sahip değil. Maalesef bu örgütsüzlüğün bedelini canımızla ödüyoruz. 

Bu tür olayların önlenebilmesi, bizlerin sendikalarda örgütlenmesine bağlı. Baktığımızda, işçiden yana sendikal anlayışın örgütlü öldüğü fabrikalarda, işçi ölümlerinin çok çok az olduğunu görürüz. Biz de yıllardır Standard Profil fabrikasında örgütlenme mücadelesi içerisindeyiz. İşçi arkadaşlarımıza bunu anlatma çabası içerisindeyiz. 

Çözümün buradan geçtiğini düşünüyorum. Bir daha böyle olayların yaşanmamasını temenni ediyorum. Ülkemizde böyle iş cinayetlerinin olmaması için güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerekirse yaşam odaları olmadan hiçbir madenin faaliyete açılmaması gerekiyor. Artık insanlarımız ölmesin iş cinayetlerinde. İhmallerin kurbanı olmasınlar.

İLGİLİ HABERLER

05 Haziran 2015 04:59
301 işçinin maden faciasında yaşamını yitirdiği Manisa’nın Soma ilçesinde halkla seçimleri konuşuyoruz. Nüfusu 105 bin olan Soma’nın sokaklarında karşımıza çıkan maden işçilerine, esnafa, kadınlara, gençlere sorular yönelttik. Konuştuklarımız, AKP’nin halka bir şey vermediğini ve artık gitmesi gerektiğini söyledi.
12 Nisan 2015 04:34
Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamdan 11 ay sonra başlanacak davada bin polisle yığınak yapılacak.
11 Kasım 2014 05:00
Danıştay’ın santralin yapılamayacağına hükmetmesinin ardından, Yırca’nın kadınları kesilen zeytinlik alanı yeniden canlandıracaklarını dile getirdi.
30 Ekim 2014 14:33
Kolin Şirketler Grubu’nun Soma’da kurmayı planladığı termik santrale kömür temin edecek madenlerin Çevresel Etki Değerlendirmesi’nden (ÇED) muaf tutulduğu ortaya çıktı

Toplam Query: 34