11 Mayıs 2016 18:10

Gazeteci Umar’ın yurt dışı yasağı kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Hollandalı Köşe Yazarı Ebru Umar'ın yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Gazeteci Umar’ın yurt dışı yasağı kaldırıldı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası’da gözaltına alınan Türk kökenli Hollandalı Köşe Yazarı Ebru Umar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Umar, yasak kararının kaldırılmasının ardından salı akşamı Türkiye’den Hollanda’ya hareket etti. Gelişmeleri Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders açıkladı. Hollandalı bakan, kapalı kapılar ardında yoğun temaslar sürdürüldüğünü belirterek, Türk yargısının Umar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını kaldırdığını söyledi. Koenders, Umar’ın soruşturmaya ilişkin gelişmeleri Hollanda’da takip edeceğini vurguladı. Bu kararın ardından Ebru Umar’ın Türkiye’yi terk ettiği bilgisini veren Dışişleri Bakanı, “Bu çok güzel bir haber. Eve dönmesi çok güzel” dedi. Hollandalı bakanın açıklamasına göre, Umar hakkında “devlet büyüklerine hakaret” suçlamasıyla dava açılıp açılamayacağı henüz belli değil. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, haberi Twitter hesabından duyurdu. Rutte, “Güzel haber. Ebru Umar Hollanda’ya geliyor. Bu güzel bir gelişme” diye yazdı. 

Geçen ay sonunda Kuşadası’da yaşayan anne ve babasını ziyaret etmek amacıyla Türkiye’ye giden Umar, Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan için, “Cumhuriyet tarihinden bu yana gördüğüm en megaloman diktatör” ifadesini kullanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Umar hakkında hem Hollanda, hem de Türkiye’de yaşayan sosyal medya kullanıcılarının Aydın Valiliği ve Kuşadası polisine ihbarda bulundukları belirtilmişti. Adli kontrol koşuluyla serbest bırakılan Umar hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

 

 

ÖNCEKİ HABER

‘Pelikan Dosyası’ medyaya da yansıdı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa