07 Mayıs 2016 16:57

Bursa ÇGD'den Dündar açıklaması: Yıldıramazsınız

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi, dün adliye önünde Can Dündar'ın silahlı saldırıya uğramasına ilişkin açıklama yaptı.

Paylaş

Yargılandığı mahkemenin önünde silahlı saldırıya uğrayan Cumhuruyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar için Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi bir açıklama yaptı.

Şube yönetim kurulunun yaptığı açıklama şöyle: "Türkiye, siyasi intikam uğruna darağacına gönderilen Üç Fidan’ın 44. ölüm yıl dönümünde; normal koşullarda cebinizde bildiri taşıdığınız için bile gözaltına alınabileceğiniz Çağlayan Adliyesi gibi güvenlikli bir binanın kapısında herkesin gözü önünde, nefret söylemi ile hedef gösterilen, Gazeteci Can Dündar’a yapılan silahlı saldırıyla şok oldu.

Adeta 'Onu öyle bırakmamaya' yemin etmiş devlet yöneticilerinin bizzat sarf ettiği sözlerle, “hassas kitlelerin” önüne atılan Dündar’ın saldırıdan yara almadan kurtulmuş olması, yaşam hakkını kutsal bilen, demokrasiye inanan ve insan hakları mücadelesi veren kesimlerin tek tesellisi oldu.
Dündar’a yapılan saldırıyı kınıyoruz lanetliyoruz. Olayın tüm çıplaklığıyla bir an önce aydınlatılmasını diliyoruz.
Bu saldırının hemen ardından açıklanan MİT TIR’ları davasıyla ilgili karar da, Türkiye’de herkesin bildiği bir şeyin bile haber yapılmasının ne kadar cesaret gerektirdiğini tescillediğine dikkat çekiyoruz. Casusluk ve darbecilik suçlarından beraat eden Can Dündar ve Erdem Gül, sadece ‘gazetecilik’ yaptıkları ve Türkiye’nin açıkça IŞİD’e silah gönderdiğini haberleriyle kanıtladıkları için cezalandırılmışlardır.

Bu karar; haber alma hakkına indirilmiş bir darbe ve tüm basına yönelik büyük bir gözdağıdır. Bu gözdağı, doğru habercilikten başka amacı bulunmayan basın emekçilerini korkutamaz, yıldıramaz… Saldırıyı kınıyor, olayda yaralanan NTV Muhabiri Yağız Şenkal'a da geçmiş olsun diliyoruz." (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana’dan dokunulmazlıkların kaldırılmasına tepki

SONRAKİ HABER

Denizler Yenimahalle’de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...