Ortadoğu’daki savaşın nedeni Tom ve Jerry’miş!

Ortadoğu’daki savaşın nedeni Tom ve Jerry’miş!

Mısır Devlet Bilişim Teşkilatı Başkanı Salah Abdel Sadek, Ortadoğu’daki şiddeti, Tom ve Jerry çizgi filmine ve ‘şiddet içerikli’ filmlere bağladı.

Mısır’ın Devlet Bilişim Teşkilatı Başkanı Salah Abdel Sadek, Ortadoğu’daki şiddeti, aşırılığı Tom ve Jerry çizgi filmine, oyunlara, ‘şiddet içerikli’ filmlere bağladı.  Egyptianstreets’in haberine göre  Sadek, Kahire Üniversitesinde düzenlenen “Şiddetin Medyası-Kültürü” başlıklı konferanstaki konuşmasında Tom ile Jerry’nin izleyicilerde “şiddet normaldir” algısı oluşturduğunu söyledi ve ekledi “(Tom ile Jerry) şiddeti göstererek, seyirciye ‘Evet, ona vurabilirim, patlatıp havaya uçurabilirim’ dedirtiyor, şiddeti normalleştiriyor.”
Toplumsal baskı yoluyla, gençliğin şiddeti normal, anlaşılır bir şey olarak algılamaya başladığını da ekleyerek,”video oyunları yaygınlaşıyor. Son gelişmiş teknolojiyle çıkan video oyunlarında gençler saatlerini oyundakileri öldürerek, kan dökerek harcıyor. Bunu yaparken de zevk alıyor” dedi Sadek.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR AŞILIYOR
Bilişim Teşkilatı Başkanının açıklamasının ardından, Youm7 sitesinde yayımlanan makalede, Tom ile Jerry’nin çocuklara alkol tüketimi, sigara kullanımı, hırsızlık gibi kötü alışkanlıklar bulaştırdığı da yazıldı. Youm7’deki makalenin yazarı ayrıca Tom ve Jerry’nin adalet algısını tahrip ederek, çocukların kötü planlar yapmasının önünü açtığını, şiddete, kesici aletlerin kullanımına özendirdiğini de ekliyor.

FİLMLERE SANSÜR
Bilişim teşkilatı başkanının açıklamalarının ardından Mısır’da hükümet, Tom ve Jerry’yi ya da video oyunlarını yasaklamaya yönelik herhangi bir girişimde bulunmadı. Ama Mısır’ın sansür geçmişi epeyce kabarık. Özellikle cinsel içerik olduğu iddiasıyla Mısır’da pek çok film sansürlenmişti. Örneğin, Para Avcısı (the Wolf of Wall Street) filmi cinsel içerikli ya da uyuşturucu kullanılan sahnelerin çoğu kesilince, Mısır’da normalinden 45 dakika daha kısa gösterilmişti.  Amerikan çizgi filmi Tom ve Jerry, 1940’larda yapılmaya başlandı. Pek çok bölümü, ırk ayrımcılığı, sigaraya özendirme gibi nedenlerle tartışma konusu oldu. 
ABD ile Birleşik Krallık, ırkçılık içeren bazı bölümleri sansürlemişti. Birleşik Krallık’tan Boomerang kanalı ise, sigara içeriği nedeniyle çizgi filmde çeşitli düzenlemeler yapmıştı. Brezilya’da Cartoon Network de, iki bölümü “editoryal sebepler ile hedef kitleye uygunluk” konusunda “politik yanlışlık” sebebiyle sansürlemişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Mayıs 2016 13:57
www.evrensel.net