06 Mayıs 2016 15:54
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2016 17:01

Erdoğan, Davutoğlu'ya aday olmayacağı için teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'nun AKP olağanüstü kongresinde genel başkan adayı olmamasına ilişkin ilk kez konuştu.

Erdoğan, Davutoğlu'ya aday olmayacağı için teşekkür etti

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 22 Mayıs'taki 2. Olağanüstü Kongre'sinde genel başkan adayı olmamasıyla ilgili "Sayın Başbakan’a teşekkür ediyorum. Ben de başbakanlık bayrağını Sayın Gül’den devralmıştım. Daha sonra başbakanlığa taşıdık, bu bayrağı sayın Davutoğlu’na devrettik" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılmadığı törende, Tayyip Erdoğan'ın yanında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş oturdu.

Erdoğan'ın sözleri şöyle:

"Sayın Başbakan kongrede aday olmayacağını açıkladı. Hem AK Parti’nin kongre kararının tüzüğünün 70. Maddesi gereği Sayın Genel Başkan’ın, Başbakan’ın aldığı bu kararı ve aday olmama kararının hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Başbakan’a 20 aylık sürecinde verdiği hizmet için teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan kimseyi asla unutmaz. Sayın Başbakan’ın da müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Ben de huzurlarınızda, başdanışmanım, dışişleri bakanım olarak uzun yıllar çalıştığım, son 20 aydır başbakan olarak daha ileriye taşıdığım Sayın Başbakan’a teşekkür ediyorum. Ben de başbakanlık bayrağını Sayın Gül’den devralmıştım. Daha sonra başbakanlığa taşıdık, bu bayrağı sayın Davutoğlu’na devrettik.

Önemli olan sorumluluk sahibi olduğumuz zamanki çalışmalarımızla milletimizin ve rabbimizin huzurunda ibra olmaktır.

40 yıllık dava arkadaşlarımın içinde olduğu, 12 yıla yakın süre genel başkanlığını yaptığım bu partiyi yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Niye rahatsız oluyorsun, bundan daha doğal ne olabilir. Cumhurbaşkanı olmam demek geçmişimle ve arkadaşlarımla kesmem anlamına mı gelir? Tam tersine ben bu kimlikle aday oldum, yüzde 52 teveccühle bu makama geldim.

Türkiye’nin son 13 yıldır, tabii hemen başladılar. Bak ekonomide ne olacak? Onlar avunup gitsinler, 2008’de de ekonomi dibe vuracaklar dediler. Teğet geçecek dedim, geçti mi, geçti. Boşuna davul zurna çalmayın. Bu millet dimdik ayakta, evelallah yarınlar bugünden daha da iyi olacak. Hiç endişe etmeyin."

Erdoğan, başkanlık sistemi için de şöyle konuştu:

"Başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir, geleneksel.  Şu anda 64. hükümet görev başında, 22 Mayıs’tan sonra 65. hükümet kurulacak. Şahsım, bu görevde bulunuyorum. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletin takdiriyle göreve gelecek kişi Türkiye’nin 1. başkanı olarak göreve başlayacak. Korkmaya gerek yok. Herkesten bu değişime katkı vermesini istiyoruz. "

"BİZ YOLUMUZA GİDİYORUZ, SEN DE YOLUNA GİT. KİMİNLE ANLAŞABİLİYORSAN ONLARLA DA ANLAŞ"

"Vizesiz Avrupa" konusuna değinen Erdoğan, "Suriye'de 12 milyon insan mağdur edilmiş, 600 bine yakın masum katledilmişken, hiçbir Müslüman bu vebalden kendini ayrı tutamaz. Şu anda Bangladeş'teki gelişmelere sessiz kalanlar da bu vebalden kurtulamaz. Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altında iken şu anda AB, bakın 'Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen'. Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş" açıklamasında bulundu. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Antalya'da Deniz Gezmiş Onur Ödülleri verildi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa