Tiyatro Festivali’nde sahne felaketin

Tiyatro Festivali’nde sahne felaketin

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından 2006 yılından beri yürütülen “Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi” tiyatro dünyasına yeni bir festival getiriyor. Aynı isimle yapılacak olan festival, bugün ve yarın Kadir Has Üniversitesinin SAHNE’sinde seyirciyle buluşacak. Murat Daltaban, Zeynep Aksoy, Akasya Funda Eryiğit, Bernard Garn

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından 2006 yılından beri yürütülen “Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi” tiyatro dünyasına yeni bir festival getiriyor. Aynı isimle yapılacak olan festival, bugün ve yarın Kadir Has Üniversitesinin SAHNE’sinde seyirciyle buluşacak. Murat Daltaban, Zeynep Aksoy, Akasya Funda Eryiğit, Bernard Garnier, Dr. Selen Korad Birkiye, Emmanuel Daumas gibi yerli ve yabancı bir çok isim festivalin konuğu olacak.

Genç oyun yazarlarının kaleminden çıkan oyun okumaları ile başlayacak olan “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 1” in ilk gününde; Eser Rüzgar’ın yazdığı “Kan”ın oyun okumasını Defne Halman, Deniz Elmas ve Rukiye Yenigül yaparken, yönetmenliğini Jale Karabekir üstleniyor. Festival; Burak Apaydın’ın yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay’ın yöneteceği, Evren Erler, Gökhan Bozkurt, Merve Engin ve Serkan Altıntaş’ın okumalarını yapacağı “Babamın Bana Öğrettiği” oyunu ile devam edecek.

FELAKET SERÜVENLERİ SİZLERİ BEKLİYOR

Yazar ve yönetmenlerden Murat Daltaban, Zeynep Aksoy, Süreyya Evren ve Doç. Dr. Beliz Güçbilmez’in “Felaket ve Temsili” hakkında konuşmalar yapacağı festivalde; Yeni Metin Yeni Tiyatro ekibince seçilen üç kısa oyun, izleyicileri “felaket” teması içeren sürükleyici serüvenlerin içine çekecek. Mehtap Üstün’ün yazdığı, Defne Şener Günay’ın oynadığı “Tren” oyununu Emrah Eren yönetirken, sonrasında sahnelenecek olan Öznur Şahin’e ait “Koyu”da Ayhan Aktaş, Başak Doğan, Duygu Dalyanoğlu ve Nezih Cihan Aksoy gibi oyuncular Metin Göksel yönetmenliğinde oyunu sahneye taşıyacak.

“Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 1” in ikinci gün programı ise; Beyza Hüseyinoğlu’nun yazdığı, Kemal Başar’ın yöneteceği, Reha Özcan, Akasya Asıltürkmen, Funda Eryiğit gibi isimlerin de okumalarını yapacağı “Soğuk” ile başlayacak. Bir sonraki oyun okuması olan İbrahim Bal’ın yazdığı “2Lot”un yönetmenliğini Görkem Şarkan üstlenirken, Esme Madra, Funda Eryiğit, Ulaş Tuna Astepe ise okumalarını yapacak. Bernard Garnier, Laurent Muhleisen, Dr. Selen Korad Birkiye, Simon Boberg ve Simon Delétang gibi oyuncu ve yönetmenlerin “Avrupa’da Çağdaş Oyun Yazımı” hakkında konuşma yapacakları söyleşi programıyla devam edecek.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net