Tacize uğradığıma inandırmak için daha ne yapmam gerekiyor?

Tacize uğradığıma inandırmak için daha ne yapmam gerekiyor?

Çalıştığı şirkette tacize uğradığını ifade ederek suç duyurusunda bulunan Zuhal Güneş’in davasıyla ilgili verilen takipsizlik kararına itiraz edildi.

Elginkan Vakfı bünyesinde faaliyet yürüten Valfsel Armatur AŞ’de Genel Müdür H.O’nun tacizine uğradığını ifade ederek suç duyurusunda bulunan Zuhal Güneş’in davasıyla ilgili verilen takipsizlik kararına itiraz edildi.

Güneş’in avukatları Dicle Arar ve Dinçer Çalım hazırladıkları itiraz dilekçesinde, savcılığın gerekçesinde yer alan, “Şikayetçi ve şüpheli arasında meydana gelen olayı kimsenin görmediği” şeklindeki ibareye karşılık, cinsel saldırı suçlarının ceza genel hukuku içinde mağdurun beyanına dayanılarak dava açılabilen tek suç türü olduğunu hatırlattı. Avukatların önemli itiraz noktalarından biri de Güneş’in tanık olarak gösterdiği kişilerin beyanları dikkate alınmazken şüpheli tanıklarının beyanlarına itibar edilmesi oldu.   

‘KADININ BEYANI ESAS ALINMALI’

İtiraz dilekçesinin verilmesinin ardından Manisa Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “İşyerinde tacize, hukuksuzca işten çıkarılmaya, takipsizlik kararına direniyoruz” yazılı pankart açtı.

Burada konuşan Avukat Dicle Arar, itirazları sonucunda dosyanın sulh ceza mahkemesi hakimi tarafından değerlendirileceğini belirterek, “İtirazımız reddedilecek ya da soruşturmanın devamına karar verilecek. İncelemenin kısa sürede tamamlanacağını itirazlarımızın haklı bulunacağını umuyoruz” dedi.

Zuhal Güneş de yaptığı açıklamada, Valfsel AŞ’ye iş görüşmesine gelen başka bir kadının uğradığı taciz hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini belirtti.  Güneş, “Şimdi soruyorum tacize uğradığımı ispatlamak için şüphelinin taciz ettiği daha kaç kadın bulmam gerekiyor. Üstümü başımı parçalayıp tırmalamam, iz mi bırakmam gerekiyor? Ya da emekli maaşımdan kredi çekip gazetecileri umreye mi götürmem gerekiyor” dedi.

Açıklamaya katılan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, “Hukuk hepimize lazım çocuğa ve kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Yargıya inanmak istiyoruz ama hak ihlallerini de her gün görüyoruz, duyuyoruz. Zuhal’in mücadelesini destekliyoruz, ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

www.evrensel.net