26 Nisan 2016 15:34

Muğla’da 1 Mayıs KESK ve TMMOB’nin öncülüğünde kutlanacak

1 MAYIS Muğla’da KESK ve TMMOB’nin öncülüğünde kutlanacak. T. Maden-İş ve Tes-İş Yatağan şubeleri ise Türk-İş’in kararına uyarak Çanakkale’ye gidecek.

Muğla’da 1 Mayıs KESK ve TMMOB’nin öncülüğünde kutlanacak

Paylaş

Sinan Cem KAYA
Muğla

1 MAYIS Muğla’da KESK ve TMMOB’nin öncülüğünde kutlanacak. Bir süre önce özelleştirmeye karşı verdikleri mücadeleyle adlarını duyuran T. Maden-İş ve Tes-İş Yatağan şubeleri ise Türk-İş’in kararına uyarak Çanakkale’ye gideceklerini duyurdu. 

Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, özelleştirmeye karşı 447 gün direndiklerini ancak engelleyemediklerini söyledi. Lokal kalan direnişlerin olumsuz bittiğine dikkat çeken Erçelik, “Türkiye’de işçi hareketinin temel sorunu birleşik mücadele. Ne zaman bu olur o zaman hiç bir güç işçilerin önünde duramaz” dedi. Özelleştirmeden dolayı 600 işçinin ailesiyle birlikte ilçeden ayrıldığını, 4-c’ye geçen işçilerin kayıplar yaşadığını ifade eden Erçelik, bu durumdan Yatağan ve Milas esnafının da olumsuz etkilendiğini kaydetti. Artık kamuda çalışmadıklarının bilincinde olduklarını ifade eden Erçelik, asıl güvencenin işyerindeki örgütlülük olduğunu söyledi. 

Enerji İşçisi Dinçer Yıldız da asıl olanın işçilerin örgütlülüğü olduğunu belirterek “Tedirgin olan, gelecek kaygısı duyan işçiler var. Ben bir gün bile duymadım. Özel ya da kamu asıl olanın işyeri örgütlenmesi. İşyeri komitelerine dayanan bir sendika işçilerin güvencesi olacaktır” diye konuştu. Böyle örgütlenmelerin olması halinde sendikal bürokrasinin de kalmayacağına dikkat çeken Yıldız, “Sendikal hareket yenilenecekse kuşkusuz buralardan yapılan mücadeleler ve örgütlenmeyle olacaktır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de 1 Mayıs Perşembe Pazarı’nda kutlanacak

SONRAKİ HABER

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü: Sesimiz kesilirse nefes de kesilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa