Davutoğlu ve Merkel Gaziantep'te

Davutoğlu ve Merkel Gaziantep'te

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci kampını ziyaret etmek üzere birlikte Gaziantep'e geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci kampını ziyaret etmek üzere birlikte Gaziantep'e geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saat 16.35 sıralarında Gaziantep Havalimanı'na geldi. Yanında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile kente gelen Başbakan Davutoğlu'nu havalimanında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri karşıladı. Başbakan kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaşırken, Yalçın Akdoğan ile Efkan Ala, araçlarıyla Nizip'e hareket etti.

MERKEL'İ KARŞILADI

Başbakan Davutoğlu ise yaklaşık 10 dakika sonra havalimanına gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel'i uçaktan inerken karşıladı.

Davutoğlu'nun ayak üstü sohbet ettiği Merkel'e alanda bulunan çocuklar da çiçek verdi. İki başbakan bir süre sonra havalimanına inen AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermanns ile birlikte alanda bekleyen Başbakanlık otobüsüne binerek Suriyeli mültecilerin barındığı Nizip ilçesinde bulunan konteyner kente hareket etti.

YOĞUN ÖNLEM ALINDI

İki başbakanın ziyareti öncesi, havalimanı ve çevresinin yanı sıra mültecilerin bulunduğu Nizip konteyner kentin olduğu bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis ve jandarmalar, iki başbakanın bulunduğu otobüsün geçiş güzergahında üst düzey önlem alırken, 2 polis helikopteri de havadan önlem aldı.

210 GAZETECİ TAKİP EDİYOR

Davutoğlu ve Merkel'in AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısının birlikte yapacağı ziyareti yerli ve yabancı 210 basın mensubu takip ediyor. Nizip konteyner kentinde için çalışma alanı oluşturulan basın mensuplarının, buraya girişlerinde 2 ayrı kontrol noktasında arandı ve malzemeleri x-ray cihazından geçirildi.

Davutoğlu ve Merkel'in ziyaret edeceği konteyner kentin girişine ise Türkçe ve İngilizce, 'Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz' yazılı pankart asıldı. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Nisan 2016 20:45
www.evrensel.net